“Rasyon Hazırlama Teknikleri ve Ruminant Hayvan Besleme” Eğitimi Gerçekleştirildi

Ömer Halisdemir Üniversitesinde “Rasyon Hazırlama Teknikleri ve Ruminant Hayvan Besleme” eğitimi gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boğa başkanlığında gerçekleştirilen etkinlik, Niğde Bölgesinde hayvan yetiştiriciliğinin daha sistemli ve bilinçli yapılması, işletmelerin aile işletmesi mantığından çıkarılarak hayvancılıkta daha bilinçli bir sistemin oturtulması ve işletmelerdeki birim hayvan başına verimin artırılması amacıyla düzenlendi.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi aracılığıyla düzenlenen programda, hayvan yetiştiriciliğinde elde edilen verim ile genetik, çevresel ve beslenme gibi faktörlerin etkilerinin önemine yönelik konular ele alındı.

Bölgemiz hayvancılığında, hayvan beslemesinin öneminin vurgulandığı eğitim ve sertifika programında yetiştiricilere; hayvan beslemedeki püf noktalar ile ileri hayvancılık teknolojilerinin öğretilmesi, mevcut hayvanlardan maksimum verimin sağlanması ve yetiştiricilerin bu konularda daha bilinçli davranmaları konuları hakkında bilgiler verildi.

Kursiyerlere hayvan beslemede kullanılan yemlerin fiziksel, kimyasal ve fizyolojik etkileri ile rasyon hazırlama tekniklerine ait kavramların uyumlu hale getirilmesinin anlatıldığı programda, katılımcılara rasyon hazırlama teknikleri bilgisayar laboratuvarında uygulamalı eğitim olarak verilerek, yem fabrikalarında karma yem, çiftliklerde ise kaba ve kesif yem ile birlikte hazırlanan (TMR) formülasyonları yapabilme eğitimi de verildi.

Karbonhidrat, yağ, protein, mineral, vitamin ve su gibi temel besin maddelerinin hayvanlardaki etkileri ile hayvan beslemede kullanılan yemlerin genel özellikleri, besin madde içerikleri ve besin değerleri,  hayvanlardaki  besin madde ihtiyacı gibi kavramlar hakkında genel bilgilerin verildiği program, ekonomik yem üretimi ve yemleme pratiklerinin arttırılmasına yönelik kazanımlarla devam etti.

Üreticilerin genel bir misyon kazanmalarına yönelik bilgilerin verildiği eğitim programı, bölge hayvancılığının gelişmesi ve mevcut hayvanlardan daha iyi verim elde edilerek, birim hayvan başına verimin artırılması konularının öneminin anlatılmasının ardından sona erdi.

03.02.2017