Üniversitemiz İki Projesi ile 3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi’nde

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolRec) koordinasyonunda 2019 yılında gerçekleştirilecek olan 3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi ve ikili işbirliği projeleri kapsamında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden iki projenin desteklenmesine karar verilmiştir.

 

3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi’nin (TAE-III) 25 Ocak – 09 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanmaktadır.  1. ve 2. Ulusal Antarktik Bilim Seferleri 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenmiştir.  Bilim Seferleri Ülkemizin Antarktika’ya bilim üssü kurma vizyonu kapsamında gerçekleştirilmektedir.

 

TAE-III kapsamında 11 ulusal, 4 uluslararası araştırmacının yer alması kararlaştırılmıştır.  Üniversitemiz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sedat Serçe TAE-III ekibinde yer alacak ve sefer kapsamında Antarktika’da ziyaret edilecek alanlardan Antarktika’da bulunan iki bitki türünü Türkiye’de çeşitli çalışmalar yapmak üzere örnekleyecektir.

 

TAE-III İkili iş birliği projeleri kapsamında ise toplam 8 projenin desteklenmesi kararlaştırılmıştır.  Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Alper Gürbüz, ikili iş birlikleri kapsamında 10 Şubat – 17 Mart 2019 tarihleri arasında Güney Kore’nin Antarktika’daki üstlerinden King Sejong Araştırma Üssü’nü ziyaret edecektir. Bu üssü ziyareti sırasında Antarktika permafrostlarının (donmuş topraklarının) sedimantolojik, jeokimyasal ve manyetik özelliklerini inceleyerek kıtanın iklimsel ve çevresel tarihçesinin anlaşılmasına katkı sağlamak için arazide sondaj çalışmaları ile örneklemeler yapacaktır.

 

Bu yıl 17'si Türk, 8'i yabancı, toplam 25 katılımcının yer alacağı seferde, 30 gün boyunca pek çok alanda bilimsel araştırma yapılacak.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Geçici Bilim Üssü oluşturulmasına yönelik çalışmaların da gerçekleştirileceği sefere katılacak olan öğretim üyeleri Prof. Dr. Sedat Serçe ve Doç. Dr. Alper Gürbüz’ü başarılarından dolayı kutlayarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ailesi olarak tüm 3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi ekibine başarılar dilediğini belirtti.

 

3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi İçin Paylaşılan Bağlantılar:

1.      Anadolu Ajansı’nın “3. Ulusal Antarktika Seferi için geri sayım başladı” başlıklı haberi (https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/3-ulusal-antarktika-seferi-icin-geri-sayim-basladi/1327339)

2.      T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Antarktika Seferi haberi (https://www.sanayi.gov.tr/news.html?lang=tr&haberId=86959273-b667-411c-b8bc-1dc5204df964)