Mac E-imza

 

Mac Bilgisayarlarda e-imza işlemini gerçekleştirmek için;

Mac (Apple) bilgisayarlarda e-imza işlemini gerçekleştirebilmek için e-imza kütüphanesi olan libakisp11.dylib dosyasını bilgisayarınız içerisinde farklı lokasyonlarda da kopyalamanız gerekmektedir. ibakisp11.dylib dosyasını yüklemek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Bu işlemleri tamamladığınızda Mac bilgisayarlarda Chrome ve Firefox tarayıcıların üzerinden imzalama işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresinden  “ACS 38T USB- Beyaz Kart Okuyucusu” ve  “AKİS Akıllı Kart “ seçeneklerini seçilmelidir.


 


İlgili işlemler yapıldıktan sonra karşınıza Sürücü Yükleme Sayfası gelecektir. Sürücü Yükleme Servisi alanından ilgili kart okuyucu için gerekli olan sürücü dosyalarını bilgisayarınıza ilgili linklerden indirip kurmanız gerekmektedir.  


http://www.kamusm.gov.tr/depo/sertifikalar/depo.jsp  adresinden ilgili kök sertifikayı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurmanız gereklidir.


 


Yukarıda bahsedilen işlemleri tamamladığınızda e-imza kütüphanesi olan libakisp11.dylib dosyasını bilgisayarınıza yüklemiş olacaksınız. Bu dosya bilgisayarınıza /usr/lib dizininde yer almaktadır. Bu dizine Go to Folder seçeneğini kullanarak gidebilirsiniz.   

Go to Folder seçeneğine tıkladığınız zaman karşınıza Go to the folder alanı gelecektir. Bu alana “/usr/lib“ yazılmalıdır.                      

Açılan sayfada libakisp11.dylib dosyasını kopyalayıp ilgili diğer klasörlerin altına taşındığında Mac bilgisayarlarda imza işlemi gerçekleştirilecektir.

 

 

 

Kullanıcıların bu dosyayı kopyalayıp alttaki dizine de yerleştirmeleri gerekmektedir. ? /System/Library/Java/Extensions

 

 

 

Son Güncelleme Tarihi:01.08.2019