2019 YKS EK YERLEŞTİRME İLE KAYIT YAPTIRACAK OLAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Sevgili öğrenciler;

Üniversitemize hoş geldiniz.

YKS Ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların Kayıt İşlemleri 23-27 Eylül 2019 tarihleri  arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında; Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında E-Devlet E-Kayıt sistemi üzerinden yapılacaktır. Kayıt işlemlerini 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.

  

NOT: Elektronik kayıt yapan öğrenciler başka bir kayıt yaptırmayacak olup okula herhangi bir evrak teslimi yapmayacaklardır. 

Üniversitemize gelip şahsen kayıt yaptıracak öğrencilerimizden istenecek belgeler nelerdir?

  • Lise veya Dengi Okul Diploması ya da Geçici Mezuniyet Belgesi aslı

 

Üniversitemize şahsen gelerek kayıt yaptırılacak bölümler hangileridir?

 Üniversitemize gelerek kayıt yaptırılacak olan bölümlerimiz:

  • Özel Güvenlik ve Koruma Programı
  • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

 

Özel Güvenlik ve Koruma Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden istenen belgeler

  • Sağlık Kurulu (HEYET) Raporu: Özel Güvenlik ve Koruma Programına kayıt yaptıracak öğrenciler Bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.70 m'den, kız adayların 1.63 m'den kısa olmadığını belgeleyen heyet raporu
  • Cumhuriyet Savcılığından sabıka kaydı olmadığına dair belge

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden istenen belgeler

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık(HEYET) raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs).

MUAFİYET SINAVINA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

05 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan Yabancı Dil (İngilizce) ve Temel Bilgisayar derslerinin muafiyet sınavına katılmak isteyen öğrenciler 16-27 Eylül 2019 tarihleri arasında https://otomasyon.ohu.edu.tr/ogris/ adresi üzerinden başvurularını yapabilirler.


DAHA ÖNCE GÖRDÜĞÜ DERSLERDEN MUAF OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış oldukları dersler için en geç 04 Ekim 2019 tarihine kadar daha önce öğrenim gördüğü yükseköğrenim kurumlarından alınan ve başarılı olunan bütün dersler için bir defaya mahsus olmak üzere muaf olma isteğiyle ilgili birimlere başvurabilir. Başvuru yapmak için bir dilekçe ile daha öce başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içeriklerini ilgili fakülte dekanlıklarına/yüksekokul müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.


 ÖĞRENİM ÜCRETİ NASIL ÖDENİR

Normal Öğretim programlarına yerleşen öğrenciler ücret ödemeyeceklerdir. İkinci öğretim programlarına yerleşen öğrencilerimiz bulundukları yerdeki en yakın T.C Ziraat Bankası ATM’lerinden veya internet şubesinden öğrenci numaraları ile 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında ya da 25-27 Eylül 2019 Ekle-Sil tarihleri arasında mutlaka öğrenim ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. (Öğrenim Ücretleri için tıklayınız.)(öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.) İlgili tarihlerde öğrenim ücretini yatırmayan öğrencilik hakkı elde edemeyecek ve öğrenimlerine devam edemeyeceklerdir.


zorunlu ingilizcE hazırlık programı uygulanacak öğrenciler

 

Üniversitemiz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Fen Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Niğde Sosyal Bilimler MYO Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programında 1 yıl zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Programı uygulanmaktadır. Yabancı Dil Hazırlık Programından muaf olmak isteyen öğrenciler için İngilizce yeterlik (muafiyet) sınavı 30 Eylül 2019 Pazartesi günü Yabancı Diller Yüksekokul Müdürlüğünce iki aşamalı olarak uygulanacaktır.  Sınavın 1. aşaması, saat 9.30’da 2. aşama saat 13.30 yapılacaktır.

 

ÖSYM TARAFINDAN ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ANCAK MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE !!! 

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilerin kayıtları geçici olarak yapılacak olup, mezuniyet belgelerini ibraz etmeleri halinde kayıtları kesin kayda dönüşecektir.

(DİKKAT!!! Mezuniyet belgelerini son teslim tarihi 31 Aralık 2019 olmakla birlikte,  ancak belgelerinizin tesliminden sonra kaydınız kesin kayda dönüşeceğinden ve öğrencilik hakkı kazanılacağından bu öğrencilerin en kısa sürede belgelerini teslim etmeleri dönem kaybı yaşanmaması açısında önemlidir.)