ÜNİVERSİTEMİZE YENİ KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE (ÖZEL YETENEK SINAVINDAN KAYIT YAPTIRACAKLAR DAHİL)


                                         

Sevgili öğrenciler;                                                                                                           

Üniversitemize hoş geldiniz.                                                          

DERS KAYDI NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR

Ders kaydınızı 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında ya da 25-27 Eylül 2019 tarihleri arasında https://otomasyon.ohu.edu.tr/ogris/  adresinden yapabilirsiniz. Ders kaydının nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayınız. Belirtilen tarihlerde ders kaydınız mutlaka yapmanız gerekmektedir.

             KİMLİK KARTI !!!! Ders kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler Kimlik kartlarını Fakülte/Yüksekokul Öğrenci işleri Bürosundan alabilirler.

2019-2020 Eğitim – Öğretim yılı dersleri 23 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır.


NOT : TIP FAKÜLTESİ 1. SINIF ÖĞRENCİLERİ (YENİ KAYIT OLAN) EĞİTİM-ÖĞRETİME 16 EYLÜL 2019 TARİHİNDE BAŞLAYACAKLARDIR.

 

 

 


ÖĞRENİM ÜCRETİ NASIL ÖDENİR

Normal Öğretim programlarına yerleşen öğrenciler ücret ödemeyeceklerdir. İkinci öğretim programlarına yerleşen öğrencilerimiz bulundukları yerdeki en yakın T.C Ziraat Bankası ATM’lerinden veya internet şubesinden öğrenci numaraları ile 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında ya da 25-27 Eylül 2019 Ekle-Sil tarihleri arasında mutlaka öğrenim ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. (Öğrenim Ücretleri için tıklayınız.)(öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.) İlgili tarihlerde öğrenim ücretini yatırmayan öğrencilik hakkı elde edemeyecek ve öğrenimlerine devam edemeyeceklerdir.

 

MUAFİYET SINAVINA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

05 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan Yabancı Dil (İngilizce) ve Temel Bilgisayar derslerinin muafiyet sınavına katılmak isteyen öğrenciler 16-27 Eylül 2019 tarihleri arasında https://otomasyon.ohu.edu.tr/ogris/ adresi üzerinden başvurularını yapabilirler.


DAHA ÖNCE GÖRDÜĞÜ DERSLERDEN MUAF OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış oldukları dersler için en geç 04 Ekim 2019 tarihine kadar daha önce öğrenim gördüğü yükseköğrenim kurumlarından alınan ve başarılı olunan bütün dersler için bir defaya mahsus olmak üzere muaf olma isteğiyle ilgili birimlere başvurabilir. Başvuru yapmak için bir dilekçe ile daha öce başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içeriklerini ilgili fakülte dekanlıklarına/yüksekokul müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.                                            


ZORUNLU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI UYGULANACAK ÖĞRENCİLER

Üniversitemiz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Fen Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Niğde Sosyal Bilimler MYO Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programında 1 yıl zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Programı uygulanmaktadır. Yabancı Dil Hazırlık Programından muaf olmak isteyen öğrenciler için İngilizce yeterlik (muafiyet) sınavı 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Yabancı Diller Yüksekokul Müdürlüğünce iki aşamalı olarak uygulanacaktır.  Sınavın 1. aşaması, saat 9.30’da 2. aşama saat 14.30 yapılacaktır. Seviye Tespit Sınavı 17 Eylül 2019 Salı günü Yabancı Diller Yüksekokul Müdürlüğünde saat 9.30’da yapılacaktır. Bilgilendirme kılavuzu için tıklayınız.

 

ÖSYM TARAFINDAN ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ANCAK MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!!!

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilerin kayıtları geçici olarak yapılacak olup, mezuniyet belgelerini ibraz etmeleri halinde kayıtları kesin kayda dönüşecektir.

(DİKKAT!!! Mezuniyet belgelerini son teslim tarihi 31 Aralık 2019 olmakla birlikte,  ancak belgelerinizin tesliminden sonra kaydınız kesin kayda dönüşeceğinden ve öğrencilik hakkı kazanılacağından bu öğrencilerin en kısa sürede belgelerini teslim etmeleri dönem kaybı yaşanmaması açısında önemlidir.)