Üniversitemizde “Grafik Tablet Kullanımı Eğitimi” Gerçekleştirildi

Üniversitemizde, uzaktan eğitimde kaliteyi artırmak ve Üniversitemiz akademisyenlerini uzaktan eğitim ve grafik tablet hakkında bilgilendirmek için Üniversitemiz Kalite Koordinatörlüğü ile Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin iş birliğinde koordine edilen, “Grafik Tablet Kullanımı Eğitimi” düzenlendi.
Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezimizde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen eğitimde sunum yapan Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Diller Bölümü Öğretim Görevlisi Veysel Şenol, grafik tablet kullanımından, uzaktan eğitimde ihtiyaç duyulan bilgisayar programlarına kadar birçok konuda detaylı bilgiyi akademisyenlerimiz ile paylaştı.
Açıklamalarına, Covid-19 pandemisinin hayatın her alanında etkisini gösterip değişim rüzgarları estirdiğini ve bu etkilerin eğitim öğretim alanında da derinden hissedildiğine vurgu yapan Öğr. Gör. Veysel Şenol ve eğitim öğretimde de değişimin zorunlu bir hal aldığını belirtti.
Dijital ortama taşınan eğitimin, sınıf ortamında tahtada yazıp çizerek ders anlatmaya alışmış olan eğitimciler için bir nebze zorluklar barındırdığını aktaran Öğr. Gör. Veysel Şenol, bu zorlukları kısmen de olsa rahatlatmak için çeşitli yazılım ve donanım araçlarına başvurmak gerektiğini de ifade etti. Bu noktada grafik tabletlerin eğitimcilerin kalemle dijital ortamda yazı yazıp çizim yapmalarına olanak sağladığını da sözlerine ekleyen Öğr. Gör. Veysel Şenol, uzaktan eğitim sürecinde grafik tabletler ile birlikte kullanılabilecek akıllı tahta yazılımları (intech board vb.) ve uzaktan eğitim yazılımlarının (zoom, gotomeeting, teams vb) eğitimcilerin işini oldukça rahatlatacağının da altını çizdi. 
Öğr. Gör. Veysel Şenol son olarak, grafik tablet ve söz konusu yazılımların entegre kullanılması halinde uzaktan eğitimin daha başarılı olacağına ve eğitimcilerin dersi daha rahat bir şekilde sürdüreceklerine inandığını da sözlerine ekledi.