Abone Veri Tabanları
Uyarı
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sabiha Şahenk Kütüphanesi ile ANKOS, EKUAL ve yayıncılar arasındaki ortak lisans anlaşmaları gereğince abone olunan ya da deneme erişimine açılan elektronik kaynakların otomatik dosya indirme programları ile sistematik olarak kopyalanması, çok sayıda kaynağın kişisel bilgisayarlara indirilmesi,ticari amaçlı olarak kullanılması, satılması, e-posta listeleri ile dağıtılması yasaktır.Bu durumun ihlali, aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi ya da anlaşmamızın iptal edilmesi yanında hukuki sürecin başlatılması ile sonuçlanabilir.Bu konuda göstermiş olduğunuz özen için teşekkür ederiz.

Tür: eDergi Yıl: 2009 Konu Başlıkları: Kimya / Chemistry

 ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan ACS veritabanından kimya alanında ve ilgili disiplinlerde tam metin 48 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur.

*

The ACS database published by ACS (American Chemistry Association) provides electronic access to 48 full-text journals in chemistry and related disciplines. Journals have archive access, the oldest being 1879.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Fen ve Sosyal Bilimler / Science and Social Sciences

Applied Science & Business Periodicals Retrospective, 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

*

Applied Science & Business Periodicals Retrospective" is one of the basic indexes in the life sciences and economic and administrative sciences, indexing more than 2,000 publications published in the period 1913-1983. The database contains more than 4.5 million records, environmental engineering, economics, electrical and electronic engineering, energy resources and research, finance, aviation and space, industrial engineering, communication and information technologies, occupational health and safety, chemicals and pharmacy. includes publications of primary importance on mining engineering, accounting, nuclear power and engineering, automotive engineering, marketing and sales, mergers, transportation, international trade and publishing, and more.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2013 Konu Başlıkları: Makine Mühendisliği / Mechanical Engineering

Makine Mühendisliği, 2012 Yılı Koleksiyonu satın alınmıştır.

*

Mechanical Engineering, 2012 Collection was acquired.E-Kitap Listesi İçin Tıklayınız / Click for the List of E-Book.

Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Atıf Dizini


Erişim için tıklayınız.

Broşür için tıklayınız.


Bookcites Atıf Dizini Hakkında: Bookcites, kolay arayüze ve birden fazla arama seçeneğine sahiptir. Sadece atıf değil bașlık ve yazarda da arama yapılabilmektedir.  Kurumlara özel hazırlanmıș olan panelde kurumsal atıf sayısı, okuma ve indirme sayıları gibi gelișmiș istatistikler detaylı olarak sunulmaktadır.

 Bookcites’da;

*  400 + yayınevi bulunmaktadır.
*  90.000 +  Yayınevi kitabı bulunmaktadır.
*  90.000 +  Tam metin bildiri kitabı bulunmaktadır.
* 110.000 + Tam metin bildirisi bulunmaktadır.
* 7 Milyon + atıf bulunmaktadır.
*  yayınevi , kitap ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

 Hangi özellikler mevcuttur?

 Bookcites Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.

*  Her makale için yazar, yayınevi, yıl gibi bilgiler arama sonucundan kitaba tıklanarak erişilebilir.

*  Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Tarım, Uygulamalı Yaşam Bilimleri vd. / Agriculture, Applied Life Sciences etc.

Tarım, Uygulamalı Yaşam Bilimleri, Ormancılık, İnsan Beslenmesi, Veterinerlik, Tıp ve Çevre konularında 1910 yılından günümüze zengin bilgi içeriğine sahip 736 e-dergiyi kapsamaktadır.

Kullanım kılavuzu ve ve Tanıtım için tıklayınız.

*

It covers 736 e-journals with rich information content in the fields of Agriculture, Applied Life Sciences, Forestry, Human Nutrition, Veterinary Medicine, Medicine and Environment since 1910.

Click for user guide and introduction.


ULAKBİM-EKUAL kapsamında Abone Olunmuştur. / Subscribed under ULAKBİM-EKUAL.

Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Tarım, Uygulamalı Yaşam Bilimleri, Ormancılık, İnsan Beslenmesi, Veterinerlik, Tıp, Çevre / Agriculture, Applied Life Sciences, Forestry, Human Nutrition, Veterinary Medicine, Medicine, Environment

Erişim Adresi / Access Link: http://www.cabi.org/cabebooks

CAB Direct Online Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu / Introduction and User Guide: https://prezi.com/jcfthglyuz7_/cab-direct-platformu-tantm-ve-kullanm-sunumu/


Erişim sağladığımız koleksiyonlar şunlardır / The collections we access are::

CAB eBooks Front File (2014-present): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GF
CAB eBooks Archive (2008-2010): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GD
CAB eBooks Archive (2005-2007): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GC
CAB eBooks Archive (2000-2004): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GA
CAB eBooks Archive (2011-2013): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GE
CAB eBooks Archive (2014-2016): https://www.cabi.org/cabebooks/search/?sort=DateDesc&types=23&q=&facets=1&facet1f=Collection&facet1v=GG

CAB eBooks dünya uzmanları tarafından hazırlanan içeriği ile “Yaşam Bilimlerindeki” en temel çalışmaları sizlere sunar.  CAB eBooks’un tüm içeriği CAB Abstracts tarafından indekslenmektedir. eKitap dolaşımı kolay PDF dosyaları ile sunulmaktadır.

CAB eBooks offers you the most basic studies in "Life Sciences" with its content prepared by world experts. All content of CAB eBooks is indexed by CAB Abstracts. The eBook is offered in PDF files that are easy to navigate.

Genel Kapsam / General Scope


 • Tarım / Agriculture
 • Hayvan ve Veterinerlik / Animal and Veterinary Medicine 
 • İnsan, Gıda ve Beslenme Bilimleri / Human, Food and Nutrition Sciences 
 • Bitki Bilimleri / Plant Sciences 
 • Çevre Bilimleri / Environmental Sciences 

Cab eBooks 21 konu başlığını içeren koleksiyonu bir araya getirir! /  Cab eBooks brings together a collection of 21 topics!


•	Agricultural Science •	Animal Husbandry •	Applied Agriculture & Farming •	Aquaculture & Fish Science •	Botany & Plant Science •	Conservation & Biodiversity •	Dietetics & Nutrition •	Ecology & Climate Change •	Entomology •	Forestry ,•	Horticulture •	Irrigation •	Microbiology & Parasitology •	Pest Control •	Plant pathology •	Plant Reproduction •	Public Health •	Rural Development •	Soil Sciences •	Tourism & Hospitality •	Veterinary Science


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2018 Konu Başlıkları: Tıp / Medicine

Clinical Key İçerik Listesine erişmek için tıklayınız.

Uzaktan Erişim Kayıt İşlemi Dosyasına erişmek için tıklayınız.

1-KİŞİSEL HESAP OLUSTURMA:
Sadece bir kez www.clinicalkey.com<http://www.clinicalkey.com/>  sayfasının sag-ust kosesinde bulunan ''Register'' ikonuna tiklayip kurumsal email adresinizi kullanarak kayıt yaparak kişisel hesap olusturmaniz gerekmektedir.
Bir seferlik bu kayıt işleminden sonra, kendi hesabınıza " log in" bolumunden girerek asagidaki ozellikleri kullanabilirsiniz.

a) Clinical Key altındaki 1180+ kitabin PDF iceriklerine erisim ve download
b) Çıktı alma
c) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentation Maker
d) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading List.

ClinicalKey,
Elsevier'in medikal portföyüne, son çıkan kitaplara, dergilere, multimedya içeriklere ve 35'den fazla tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanına erişmenizi sağlar.
Doktorların sorularına  hızlı yanıt veren ve akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır.
Tablet ve cep telefonları da dahil her türlü cihazdan ulaşılabilen hızlı cevaplar, kurumunuzun daha verimli ve kaliteli bakım olanağı sağlamasına katkıda bulunur.
ClinicalKey'in kalitesi, hızı ve elverişliliği klinik performansın ve hasta sonuçlarının iyileşerek gelişmesini sağlar.

ClinicalKey Kapsamlı ve Güvenilir İçerik 35'in üzerinde medikal ve cerrahi uzmanlık alanını kapsayan ClinicalKey, kaliteli ve zengin içeriğiyle klinisyenlerinizin ihtiyaç duyduğu cevapları sunabilmektedir.

TÜM Elsevier tıbbi ve cerrahi dergileri (650+)

TÜM Elsevier tıbbi ve cerrahi referans kitapları (1100+)

TÜM medikal ve cerrahi Clinics of North America dergileri

TÜM First Consult Point-of-Care klinik monografları (800+)

TÜM Elsevier Procedures Consult videoları (300+)

TÜM Clinical Pharmacology ilaç monografları (2.900+)

TÜM MEDLİNE içeriği - Tamamı indekslenmiş Medline özetleri

UYGULAMA REHBERLERİ - 4.500+ uygulama rehberi

HASTA EĞİTİM MATERYALLERİ - 15.000+ Hasta Eğitim Materyali

MULTİMEDYA - 40.000+ medikal ve cerrahi video ve 4 milyondan fazla resim, tablo ve grafik içeriği

KONU SAYFALARI - 1400'den fazla hastalık Konu Sayfası (Topic Pages)

Önemli Ek Bilgiler:
[http://www.kolaytoplumail.com/upload/ckfinder/2661/images/ClinicalKey_MobileHand-%20kucuk.png]ClinicalKey'e abone kurumlar veritabanına online olarak bağlanmaktadırlar.
Kurum içinden ve kurum dışından (ev/ ofis/cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan vb) erişim özelliği sunulmaktadır.
Mobil Aplikasyonu mevcuttur.

İçerik kapsamında yer alan dünyaca ünlü kitaplardan bazıları:
**Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95'inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır.
Braunwald's Heart Disease
Cecil Medicine
Campbell's Operative Orthopaedics
Gray's Anatomy
Miller's Anesthesia
Rosai & Ackerman's Surgical Pathology
The Netter series
Sobotta Atlas of Human Anatomy

İçerik kapsamında yer alan dünyaca ünlü dergilerden bazıları:
LANCET
Lancet Infectious Diseases, Lancet Neurology, Lancet Oncology, Lancet Respiratory Medicine Clinics of North America serisi Current Opinion serisinden 5 adet dergi Seminars serisinden 22 dergi European Urology JACC (Journal of American College of Cardiology)
JACC: Cardiovascular Imaging
JACC: Cardiovascular Interventions
JADA (Journal of American Dental Association) Journal of Oral and Maxillofacial Surgery The Journal of Pediatrics The Journal of Urology Nutrition Pain Respiratory Medicine Pulmonary Pharmacology & Therapeutics Sleep Medicine The Spine Journal Vaccine

ClinicalKey'in yaratılışı ve geliştirilen özellikleri, size ve çalışanlarınıza klinik cevaplar sağlaması için gerekli olduğunu düşündüğümüz 4 temel unsura dayanır.
Hızlı: ClinicalKey, medikal terminolojiyi anladığı ve siz daha yazarken ilgili kavramları otomatik olarak aradığı için cevapları hızlı bir şekilde bulur ve bu da cevapların daha hızlı elde edilmesi ve zaman tasarrufu sağlanmasıyla sonuçlanır.
Kapsamlı: ClinicalKey sürekli güncellenmektedir, böylece en eksiksiz, güncel, güvenilir koleksiyonları ve tüm uzmanlık alanlarında multimedya görüntü içeriklerini sunmaktadır.
Kullanım Kolaylığı: ClinicalKey klinisyenlerinizin çalışma akışına entegre olur ve klinik cevapları bulmayı ve paylaşmayı kolaylaştırır. Mobil dostu tasarımıyla, ClinicalKey, tüm cihazlara adapte olabilir ve ayrıca organizasyonunuzun mevcut Elektronik Hasta Kaydı aracılığıyla da erişilebilir.
Güvenilir: Tüm dünya çapında sağlık profesyonelleri kariyerleri boyunca, daha iyi klinik kararların alınması ve daha iyi hasta sonuçlarına ulaşmak için Elsevier içeriğini güvenerek kullanmaktadırlar.

Dosyalar

*    Frost and Sullivian ClinicalKey raporu<http://www.geminibilgi.com.tr/dosyalar/Frost_and_Sullivian_ClinicalKey_raporu.pdf>
*    ClinicalKey Sunumu<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Elsevier_CK_Sunumu.zip>
*    ClinicalKey - Kullanıcı Kılavuzu<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_kullanici_kilavuzu.pdf>
*    ClinicalKey Uzaktan Erişim İçin Kayıt Broşürü<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_uzaktan_erisim_icin_kayit_islemi.pdf>
*    Clinical Key İçerik Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_icerik_listesi.zip>
*    Clinical Key Kitap Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_kitap_listesi.xlsx>
*    Clinical Key Kitapları Doğrudan Erişim Adresleri<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_kitaplar_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    Clinical Key Dergi Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_dergi_listesi.xlsx>
*    Clinical Key Dergileri Doğrudan Erişim Adresleri<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_dergiler_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    Procedures Consult İçerik Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Procedures_Consult.xlsx>
*    Procedures Consult Videoları Doğrudan Erişim Adresleri:  <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_ProceduresConsult_videolari_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    FirstConsult Monografları<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/FirstConsult_monograflari.zip>
*    Clinical Key İlaç Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_ilac_listesi.xls>
*    Clinical Key Hastane Yönetimi Broşürü <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_hastane_yonetimi_brosuru.pdf>
*    ClinicalKey Tıp Kütüphanesi Broşürü <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_tip_kutuphanesi_brosuru.pdf>
*    Clinical Key Entegrasyon Broşürü<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_entegrasyon.pdf>
*    Clinical Key Sık Sorulan Sorular<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKeyFAQ.pdf>
 ******************************************************************************************************************************************************

* Kayıt işlemi mutlaka “kurumsal e-posta” adresi ile yapılmalıdır. Not: saglik.gov.tr uzantılı e-posta adresleri ve kişisel e-posta adresleri (Ör: gmail, yahoo,hotmail vb. geçerli değildir)
* Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra  “kurumsal e-posta” adresinize gönderilecek olan onay linkine tıklayarak uzaktan erişiminizi aktif hale getiriniz.

Bir seferlik bu kayıt işleminden sonra, kendi hesabınıza “ Login” bölümünden girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

1) Uzaktan (mobil cihaz, ev/ofis) erişim -  “ClinicalKey” Mobil Aplikasyonu mevcuttur.
2) PDF içeriklerine erişim, download ve çıktı alma
3) Resimleri otomatik olarak sunuma ekleme: Add to Presentation/Presentatiton Maker
4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Saved Content
Not: Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum IP baglantınız www.clinicalkey.com<http://www.clinicalkey.com> adresi üzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir.
Yapılan her girişden sonra uzaktan erişim (mobil cihaz, ev/ofis) süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.

Ek bilgi linkleri:
ClinicalKey - Kullanıcı Kılavuzu<https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_Turkce_kullanim_kilavuzu.pdf>
ClinicalKey İçerik Listesi<https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ckiceriklistesi.zip>
ClinicalKey Sunumu<http://geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_Sunumu.zip>
ClinicalKey Tıp Kütüphanesi Broşürü<https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_tip_kutuphanesi_brosuru.pdf>
Kitaplar doğrudan erişim linkleri : https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_kitaplar_dogrudan_erisim_adresleri.zip<https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/booksdurableurls.zip>
Dergiler doğrudan erişim linkleri : https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/journalsdurableurls.zip
Daha fazla doküman için : http://geminibilgi.com.tr/clinical-key-337.html


 Click to access the Clinical Key Content List.

 Click here to access the Remote Access Registration File.

1-CREATING A PERSONAL ACCOUNT:

You only need to create a personal account by clicking on the "Register" icon in the right-top corner of the www.clinicalkey.com <http://www.clinicalkey.com/> page and using your corporate email address.

After this one-time registration process, you can use the following features by entering your account from the "log in" section.

a) Access and download PDF content of 1180+ books under Clinical Key

b) Outputting

c) Adding images to automatic presentation: Presentation Maker

d) Adding the contents of your search results to your reading list for later reading: Reading List.

clinicalkey,

It gives you access to Elsevier's medical portfolio, the latest books, journals, multimedia content and more than 35 medical and surgical specialties.

It is a comprehensive database that responds quickly to doctors' questions and offers a smart search option.

Quick answers that can be accessed from any device, including tablets and mobile phones, contribute to your organization providing more efficient and quality maintenance.

ClinicalKey's quality, speed and availability enable clinical performance and patient outcomes to improve.

 

ClinicalKey Comprehensive and Reliable Content Covering more than 35 medical and surgical specialties, ClinicalKey can provide the answers your clinicians need with its high quality and rich content.

 1. ALL Elsevier medical and surgical journals (650+)
 2. ALL Elsevier medical and surgical reference books (1100+)
 3. ALL medical and surgical Clinics of North America magazines
 4. ALL First Consult Point-of-Care clinical monographs (800+)
 5. ALL Elsevier Procedures Consult videos (300+)
 6. ALL Clinical Pharmacology drug monographs (2,900+)
 7. ALL MEDLINE content - Fully indexed Medline summaries
 8. APPLICATION GUIDES - 4,500+ application guides
 9. PATIENT EDUCATION MATERIALS - 15.000+ Patient Education Materials
 10. MULTIMEDIA - 40,000+ medical and surgical videos and more than 4 million images, tables and graphics
 11. SUBJECT PAGES - Over 1400 diseases Topic Pages

Important Additional Information:

[http://www.kolaytoplumail.com/upload/ckfinder/2661/images/ClinicalKey_MobileHand-%20kucuk.png. Institutions that subscribe to ClinicalKey are connected to the database online.

Access feature is provided from inside and outside the institution (home / office / mobile phones, mobile devices, etc.).

It has a mobile application.

 

Some of the world famous books included in the content:

 1. ** More than 95% of Elsevier books in the Doody Core Titles E-Book list are covered by Elsevier Clinical Key.
 2. Braunwald's Heart Disease
 3. Cecil Medicine
 4. Campbell's Operative Orthopaedics
 5. Gray's Anatomy
 6. Miller's Anesthesia
 7. Rosai & Ackerman's Surgical Pathology
 8. The Netter series
 9. Sobotta Atlas of Human Anatomy

Some of the world-famous magazines included in the content:

LANCET

Lancet Infectious Diseases, Lancet Neurology, Lancet Oncology, Lancet Respiratory Medicine Clinics of North America series 5 journals from the Current Opinion series 22 journals from the Seminars series European Urology JACC (Journal of American College of Cardiology)

JACC: Cardiovascular Imaging

JACC: Cardiovascular Interventions

JADA (Journal of American Dental Association) Journal of Oral and Maxillofacial Surgery The Journal of Pediatrics The Journal of Urology Nutrition Pain Respiratory Medicine Pulmonary Pharmacology & Therapeutics Sleep Medicine The Spine Journal Vaccine

 

The creation and enhanced features of ClinicalKey are based on 4 key elements that we think are necessary to provide clinical answers to you and your staff.

Fast: ClinicalKey quickly finds answers, as it understands medical terminology and automatically searches for related concepts as you write, resulting in faster responses and time savings.

Comprehensive: ClinicalKey is constantly updated, offering the most complete, up-to-date, reliable collections and multimedia display contents in all specialties.

Ease of Use: ClinicalKey integrates into your clinicians' workflow and makes it easy to find and share clinical answers. With its mobile-friendly design, ClinicalKey can adapt to any device and can also be accessed via your organization's existing Electronic Patient Record.

Reliable: Healthcare professionals around the world rely on Elsevier content throughout their careers to make better clinical decisions and achieve better patient outcomes.

FILES:

*    Frost and Sullivian ClinicalKey raporu<http://www.geminibilgi.com.tr/dosyalar/Frost_and_Sullivian_ClinicalKey_raporu.pdf>
*    ClinicalKey Sunumu<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Elsevier_CK_Sunumu.zip>
*    ClinicalKey - Kullanıcı Kılavuzu<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_kullanici_kilavuzu.pdf>
*    ClinicalKey Uzaktan Erişim İçin Kayıt Broşürü<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_uzaktan_erisim_icin_kayit_islemi.pdf>
*    Clinical Key İçerik Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_icerik_listesi.zip>
*    Clinical Key Kitap Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_kitap_listesi.xlsx>
*    Clinical Key Kitapları Doğrudan Erişim Adresleri<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_kitaplar_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    Clinical Key Dergi Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_dergi_listesi.xlsx>
*    Clinical Key Dergileri Doğrudan Erişim Adresleri<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_dergiler_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    Procedures Consult İçerik Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Procedures_Consult.xlsx>
*    Procedures Consult Videoları Doğrudan Erişim Adresleri:  <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/Clinical_Key_ProceduresConsult_videolari_dogrudan_erisim_adresleri.zip>
*    FirstConsult Monografları<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/FirstConsult_monograflari.zip>
*    Clinical Key İlaç Listesi<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKey_ilac_listesi.xls>
*    Clinical Key Hastane Yönetimi Broşürü <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_hastane_yonetimi_brosuru.pdf>
*    ClinicalKey Tıp Kütüphanesi Broşürü <http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_tip_kutuphanesi_brosuru.pdf>
*    Clinical Key Entegrasyon Broşürü<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/CK_entegrasyon.pdf>
*    Clinical Key Sık Sorulan Sorular<http://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/ClinicalKeyFAQ.pdf>


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Hastalık, Tedavi, Klinik, Sağlık, Kanıta Dayalı Tıp, Hasta Başı Bakım / Disease, Treatment, Clinic, Health, Evidence-Based Medicine, Bedside Care

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.  5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır.

DynaMed’in editörleri her gün 550’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir ve en iyi kanıtı temsil eden genel sonuçlar uygun şekilde değiştirilir. Bu sistematik literatür takip sürecince, DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir ve hergün güncellenir.

DynaMed, hastanelerde, tıp fakültelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında, hekimler, hemşireler, eczacılar, fizyoterapistler, öğrenciler, akademisyenler ve sayısız sağlık profesyoneli tarafından hasta başı bakım amaçlı kullanılmaktadır ve mobil olarak da kullanılabilmektedir.

BMJ tarafından yayımlanan makaleye göre içlerinde UpToDate’in de bulunduğu hasta başı bakım danışma kaynakları arasında en günceli DynaMed olmuştur. (Makaleye http://www.bmj.com/content/343/bmj.d5856.full adresinden erişebilirsiniz)

DynaMed Kullanıcı Kılavuzu : https://eis1.my.salesforce.com/sfc/p/1H000000P2eP/a/1H000000bysn/KOkzgY_YjYr6Fe7zESINAIilKPJN4G2cYdaPrm6Y5HA

DynaMed Mobil Uygulama – Yükleme ve Yetkilendirme: https://eis1.my.salesforce.com/sfc/p/1H000000P2eP/a/1H000000bysx/CB3IWtY_U3vOxLIcAnHbRZlLerRdyOBxZYeDRSoOeVM

DynaMed’e ait kısa tanıtım videosuna buradan erişebilirsiniz: https://vimeo.com/334990424/f98ea568fd

*******************

DynaMed is the world's most up-to-date evidence-based clinical reference tool, designed by physicians for bedside care for physicians and other healthcare professionals with the support of the National Science Foundation - NSF (US American National Science Foundation). The abstracts prepared for nearly 5,700 titles and providing the most up-to-date, valid and practical content make DynaMed an indispensable resource that can answer the most important questions that may arise during the application. Drug information is also included in the titles.

DynaMed's editors follow the content of more than 550 medical journals every day. After each article is evaluated for clinical relevance and scientific validity, it is integrated into the new evidence content and the overall results representing the best evidence are modified accordingly. During this systematic literature follow-up process, the content of DynaMed is determined with the best evidence and updated daily.

DynaMed is used by physicians, nurses, pharmacists, physiotherapists, students, academicians and numerous health professionals for bedside care in hospitals, medical schools and other health institutions and can also be used mobile.

According to the article published by BMJ, DynaMed is the most up-to-date bedside care consultation resources, including UpToDate. (You can access the article at http://www.bmj.com/content/343/bmj.d5856.full)You can access the short introduction video of DynaMed here: https://vimeo.com/334990424/f98ea568fd

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji / Applied Sciences and Technology

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan  bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

*

This archive database is a reference source that sheds light on important scientific studies, solutions of controversial issues, innovators' findings and research conducted for the development of technology between 1913 and 1983. Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, which contains over 3 million articles in more than 1,400 periodicals, also indexes the book reviews with their abstracts, while the Industrial Arts Index (1913-1957) also includes full files.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2020 Konu Başlıkları: İş, İşletme / Business

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

İçerik:
•1,000’den fazla süreli yayın
•Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale 

*

Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, a valuable resource for business and business research, indexes academic and commercial journals in its 70-year academic archive and includes the Industrial Arts Index (1913-1957) database.

Content:

-More than 1,000 periodicals
-Over 2,500,000 articles including book reviews

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2020 Konu Başlıkları: Multidisipliner / Multidisciplinary

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.
Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e5h 

*

This database, which contains full texts of academic journals published in Central and Eastern European countries, is both multidisciplinary and includes publications in many different languages. Including Turkey, also found that offers a collection of close to 660 full text journals from over 30 countries.

Some of the topics covered are: literature, science, law, business and economics, library and information sciences, engineering, political science, sociology, history, medicine and health sciences, etc.


Sayfaya Git

Tür: Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Toplu Tarama Motoru / Batch-Federated Search Engine

Aboneliği yapılan tüm veri tabanlarını ve kütüphane koleksiyonumuzu tek bir ara yüzden künyeleri ile birlikte tarayabilen federe arama motorudur.

*

It is a federated search engine that can scan all subscribed databases and our library collection from a single interface with their tags.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Multidisipliner / Multidisciplinary

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynaklarıbarındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

*

This database is the world's most comprehensive full-text popular magazine resource, compiled from the world's leading publishers and containing sources of general interest. Additionally, it offers reference books and an extensive collection of images. With MasterFILE Complete, it covers many topics from business to health, from fitness and sports to recreation and entertainment, from science to cultural studies, from education to fashion.

In addition to more than 2,400 full-text journals, its content dating back to 1922 includes over 850 reference books, over 73,000 primary source documents and around 1.4 million images (photographs, maps, flags).

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Gazete, Televizyon ve Radyo Haber Kaynakları

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

 İçerik:

 • 1,200+ tam metin gazete
 • 130 haber bülteninden haberler
 • 67 milyona yakın tam metin makale

Öne çıkan gazeteler:

 • The Sydney Morning Herald (Australia)
 • The Times (UK)
 • Toronto Star
 • USA Today
 • The Washington Post
 • The Philadelphia Inquirer
 • Star Tribune (Minneapolis)

Haber bülteni kaynakları:

 • AP (Associated Press)
 • CNN Wire
 • PR Wire
 • UPI (United Press International)
 • Xinhua (China)

Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları:

 • ABC News (American)
 • ABC (Australian)
 • CBC (Canadian)
 • CBS News
 • CNBC
 • CNN
 • CNN International
 • FOX News
 • MSNBC
 • National Public Radio
 • PBS

Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2024 Konu Başlıkları: MultidisiplinerSayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2020 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

İçerik:
•5,000’e yakın tam metin dergi
•50’den fazla gazete ve haber bülteni
•260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
•1965’e kadar uzanan arşiv sayıları 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Yönetim, Muhasebe, Yönetim Bilgi Sistemleri

İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2015 Konu Başlıkları: Çok-kültürlü/Etnik Eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...


Tübitak-Ulakbim tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: İktisat, İstatistik

EMERALD: İşletme, yönetim, pazarlama, turizm ve otelcilik, kütüphanecilik konularında bir dergi koleksiyonudur. Sosyal bilimlerle ilgili kitaplara erişim sağlanmaktadır.
309 aktif dergi içermektedir. 

Dergi Listesi için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2016 Konu Başlıkları: Muhasebe, Finans ve Ekonomi -İş, Yönetim ve Strateji -Eğitim -Sağlık ve Sosyal Bakım -İK, Öğrenme ve Organizasyon Çalışmaları -Bilgi ve Bilgi Yönetimi -Kütüphane Araştırmaları -Pazarlama -Operasyonlar, Lojistik ve Kalite -Emlak Yönetimi -Kamu Politikası ve Çevre Yönetimi -Sosyoloji -Turizm & Konaklama -Taşımacılık

Social Sciences E-Kitapları (1999-2016) ve  Business Management and Economics E-Kitapları (1991-2016)  koleksiyonları kurumsal olarak satın alınmıştır.

Emerald Social Science eBooks: Eğitim ve Sosyoloji konularında 900’den fazla kitap sunuyor.

E-Kitap Listesi için tıklayınız.
Sayfaya Git

Tür: Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Osmanlı e-Öğrenme Platformu

Erişim için tıklayınız.

eOsmanlıca Nedir?

eOsmanlıca, Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

 1. Başlangıçtan ileri seviyeye dek oyunlaştırılmış kişiye özel eğitim.
 2. Seviye tespit sınavlarıyla Osmanlıca okuma becerinizi/düzeyinizi belirleme imkanı.
 3. Her ders için gerekli donanımı edindirerek sonraki aşamaya geçişi sağlayan öğretici sistem.
 4. Üniversite müfredatına uygun 79 ders ve 1000’in üzerinde kelimeden oluşan eğitim seti.
 5. 10 farklı tiple yüzlerce soru ile konu bilgisini ölçme ve değerlendirme.
 6. İnteraktif dersler ile Osmanlı Türkçesini öğrenerek katılım sertifikası kazanma imkanı.
 7. Osmanlı Türkçesi imla sözlüğü ile kelime çeviri özelliği.

 

Kampüs içi ve Kampüs Dışı Erişim Hakkında

Kampüs içi: eOsmanlıca’ya kurumunuzun internet ağı ile bağlanarak şahsi e-posta ya da kurum e-postası (adsoyad@xyz.edu.tr) ile kayıt oluşturabilirsiniz. İşlediğiniz ve geçtiğiniz dersleri kayıt altına almak için üyelik oluşturulması gerekmektedir.

Kampüs Dışı: eOsmanlıca’ya kampüs dışından erişebilmek için kurum epostanız (adsoyad@xyz.edu.tr) ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Dilerseniz kurumunuzun uzaktan erişim için belirlediği proxy üzerinden giriş yaparak kullanabilirsiniz.

 

Kayıt ve Giriş Hakkında

1- Web sitesi anasayfasında https://eosmanlica.com/  yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi yazınız.)

3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

4- “Üye Ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

----------

1- Anasayfada yer alan “Oturum Aç” butonuna tıklayınız.

2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

3- Son olarak “Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Keyifli dersler dileriz.

 

İlgili Bağlantılar

Erişim linki:

https://www.eosmanlica.com/ 

Tanıtım Videosu (1 dakika):

https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU

 

Nasıl Üye Olunur? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE

 

Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Eğitim Bilimleri

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynakları için temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Amerika Kıtası İle İlgili Kaynakça Dizini

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar
 • Ticaret
 • Keşifler
 • Amerika’daki Flemenkler
 • Amerika’daki Fransızler
 • Büyük Britanya – Koloniler
 • Amerika’daki dinler ve inançlar
 • Korsanlar
 • Köle ticareti
 • ve çok daha fazlası...

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Çevre, Çevre Kirliliği, Sürdürülebilir Tarım, Yinelenebilir Enerji Kaynakları, Geri Dönüşüm

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker.

Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Erişim için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Hukuk

Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri  gibi faydalı servisler yer almaktadır.

Kullanım Kılavuzu : http://www.hukukturk.com/kullanim-kilavuzu


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2010 Konu Başlıkları: Elektrik, Elektronik, İletişim vd.

IEEE / Wiley 2012-2016 E-Kitap Koleksiyonu (802 Adet) içerir.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Bilgi Teknolojileri, Biyoteknoloji, Fizik

IEEE/IEL Veri Tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında dünyanın en yüksek kalitedeki 202’si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IET ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200’den fazla IEEE / 20’den fazla IET konferansına ve 2.500’den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.  413 Dergi ,1220 Konferans Serisi ,3341 Standart 


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: Konu Başlıkları: Bilgisayar, İletişim Bilimleri

IOS Press Computers and Communations Sciences E-Books (Bilgisayar ve İletişim Bilimleri E-Kitapları)  (328 Adet) içerir.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2015 Konu Başlıkları: Süreli Yayınlar

 İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır.

Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

İdealOnline Dergi Listesi için tıklayınız.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 800+ Süreli Yayın
 • 13.000+ Arşiv Sayısı
 • 105.000+ Tam Metin Makale

İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2020 Konu Başlıkları: Tıp

İdealonline Tıp Kitapları Veri Tabanı

"İdealonline”, Tıp kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

Tıp eğitimi sürekli okumayı ve yenilikleri takip etmeyi gerektirir. İdealonline farklı yayınevlerinden Tıp alan kitaplarını bir araya getirerek araştırmacılara sunmaktadır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 350+ Türkçe Tıp Kitabı

 İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.
Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2021 Konu Başlıkları:

Erişim adresi: https://intihal.net/

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır.
İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir.
https://intihal.net/index.php adresinden BİREYSEL KAYIT olabilirsiniz.

Personel için …ohu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresiniz ZORUNLUDUR.
Öğrenciler için …mail.ohu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresiniz ZORUNLUDUR

Kayıt sonrası e-posta adresinize gelen aktivasyon linkine onay vererek, e posta adresiniz ve belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Türkçe Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

İngilizce Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2013 Konu Başlıkları: Makaleler İçin İntihal Analiz Programı

Kapsam:  Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının tespiti için kullanılmaktadır.

İçerik:İntihal Analiz

Yetkili Kullanıcılar ve Özel Şartlar:
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri ile diğer EKUAL üyesi kurumlarda çalışan araştırmacılara, yıllık submit kotasına uygun şekilde ( kişisel makalelerini analiz edebilmeleri için kullanım hakkı verilmektedir. iThenticate, öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalı (bu doküman türleri için Turnitin kullanılmalıdır), kişisel akademik makalelerin analizinde kullanılmalıdır. EKUAL üyesi kurum tarafından yayınlanan dergilere gelen makalelerin analizi, Yetkili Kullanıcı durumundaki editörler tarafından yapılabilir.

Değerli Akademisyenler:
Akademik çalışmalardaki intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate -İntihali Engelleme Programı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından üniversitemiz erişimine açılmıştır. Program doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir. Web tabanlı arayüz ile özel bir eğitim gereksinimi olmaksızın kullanılmaktadır. İntihal analizi yapılacak belge, kullanıcı tarafından iThenticate programına bir e-postaya belge ekler gibi kolaylıkla yüklenmekte, intihal analizi birkaç dakika içinde bitirilebilmektedir.
iThenticate programını akademik unvanı Dr, Yard.Doç., Doç., Prof. olan öğretim görevlileri kullanabilecektir.
Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için kutdokdb@ohu.edu.tr adresine unvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve elektronik posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.
Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde iThenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan akademik personelin bildirmiş olduğu mail adresine şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir.
Bu kullanıcı adı ve şifre http://www.ithenticate.com/ adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır.

 iThenticate İntihal Veri Tabanı Kullanım Kılavuzu

iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu

HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan akademik bir kütüphanedir. 70’în üzerinde disiplini kapsayan akademik araştırmaları bünyesinde barındıran multidisipliner bir kaynaktır.


JSTOR Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

JSTOR Araştırma Raporları listesine erişmek için tıklayınız. 


Antropoloji, Amerika ve Asya Etüdleri, Ekoloji, Biyoloji, Botanik, Ekonomi, İşletme, Eğitim, Maliye, Fen, Tarih, Edebiyat, Matematik, Felsefe, Siyasal Bilimler, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji, İstatistik, Mimarlık, Müzik, Dilbilim, Folklor, Din, Paleontoloji, Ortadoğu Çalışmaları, Yahudi Çalışmaları, Kamu Yönetimi

JSTOR Archive Journal Content kapsamında 3938 dergiye erişim sağlanmaktadır.  

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

Erişim sağlanan koleksiyonlar:

Arts & Sciences I

Arts & Sciences II

Arts & Sciences III

Arts & Sciences IV

Arts & Sciences V

Arts & Sciences VI

Arts & Sciences VII

Arts & Sciences VIII

Arts & Sciences IX

Arts & Sciences X

Arts & Sciences XI

Arts & Sciences XII

Arts & Sciences XIII

Arts & Sciences XIV

Arts & Sciences XV

Life Sciences

Business IV

Ecology & Botany II

Ireland Collection

Jewish Studies Collection

Hebrew Journals Collection 

Sustainability Collection  

Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.

Asia

Biological Sciences

Business & Economics

Business I

Business II

Business III

Ecology & Botany I

Health & General Sciences

Iberoamerica

Language & Literature

Mathematics & Statistics

Music

Music Legacy

Religion & Theology


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Sözlük Veri Tabanı

Erişim için tıklayınız.

Kelime.com Nedir?

Kelime.com: Onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri çözümlemeye yarayan bir sözlükler veritabanıdır.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

 1. Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.
 2. 10 dile ait yüzbinlerce veri hücresi içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.
 3. Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve atasözlerini listeleme.
 4. Aranılan kelimenin hangi maddenin anlamında geçtiğini ve örnek cümlelerde görme.
 5. Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.
 6. Çözümleyicinin bulduğu sonuçların detayına görüntüleyebilme.

Kelime.com Ne Yapar?

Arama: Kelime.com ile onlarca sözlük içerisinde kelime, tamlama, kalıp, atasözü, deyim, kişi, eser, olay ve yer adlarını arayıp bulabilirsiniz. Bulunan maddenin hangi dil, tür, sınıf, biçim ve cinsiyete girdiğini ve veritabanında kayıtlı hangi sözlükte ne anlama geldiğini, aradığınız kelimenin hangi tamlama, kalıp, deyim ve atasözü içinde yer aldığını görebilirsiniz. Ayrıca aranan kelimenin hangi madde-başının anlam kısmında geçtiğini ve hangi sözlükte yer aldığını örnek cümlelerle öğrenebilirsiniz.

Çözümleyici: İlgilendiğiniz doküman ve metinlerde bulunan kelimelerin yıpranma, silinme, yırtılma veya farklı sebeplerden dolayı okunamaması durumunda joker karakterler yardımıyla aradığınız kelimeye en yakın sonuçları listelemenize yardımcı olur. Ayrıca hangi sözlükte ne anlama geldiğini görebilirsiniz.

Kayıt ve Giriş Hakkında

(Kurum ağı ile internete bağlı olmayıp uzaktan erişim sağlayanlar için adım adım üyelik oluşturma)

1- Web sitesi anasayfasında (https://kelime.com) yer alan “üye ol” butonuna tıklayınız.

2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi yazınız.)

3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

4- “Kayıt” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

----------

1- Anasayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

3- Son olarak “Giriş” butonuna tıklayınız. Keyifli araştırmalar dileriz.

Veritabanında bulunan sözlükler:

 1. Türkçe; Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Güncel Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, Akvaryum Türkçe Sözlük. 
 2. İngilizce; Genel İngilizce Sözlüğü, US Webster's Unabridged Dictionary, Tomurcuk İngilizce Sözlük.
 3. Osmanlıca; Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı. 
 4. Arapça: Genel Arapça Sözlüğü, Garibü'l-Kur'an fi Şi'ri'l-Arab, Tuhfetu’l-Erîb bimâ fi’l-Kur’ân mine’l-Garîb. 
 5. Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc). Kamus-i Fransevi, Hazine-i Lügat (Çok Yakında).
 6. Farsça: Genel Farsça Sözlüğü, Ferheng-i Farsî Muîn.

İlgili Bağlantılar

Erişim linki:

https://www.kelime.com/ 

Tanıtım Videosu (1 dakika):

https://www.youtube.com/watch?v=OVh_lpRmxUE&t=6s

Tanıtım Webinarı (Kullanımı hakkında):

https://www.youtube.com/watch?v=NGk-OiXFkZw&t=2934s


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2022 Konu Başlıkları: Türk Edebiyatı

Erişim Linki: http://lehcediz.com/

Broşür İçin tıklayınız.


LEHÇEDİZ Projesi, Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan kapsamlı bir veri tabanıdır. İçerisinde yer alan tüm metinlerin her bir kelimesi ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır. Artık kalın sözlükleri taşımadan; bilimsel araştırmalar için binlerce sayfa çevirmeden saniyeler araştırmalar sonuçlandırılmaktadır. Sadece internet erişimi olan bir cihaz ile bilimsel bir kitap veya makale için binlerce veri elde edebilebilmektedir. Tarih ,Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Çağdaş Türk Lehçeleri, Kütüphanecilik vb. bölümler ve metinler üzerinde araştırma ihtiyacı olan tüm bölümler için ideal ve TEK kaynaktır. LEHÇEDİZ Projesi araştırmacılar için önemli bir durak olmuştur. Proje üzerinden ülkemizin birçok üniversitesinden Yüksek Lisans, Doktora tezi yapılmış; bildiriler sunulmuş; makaleler hazırlanmıştır. 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Kitap, Araştırma Raporları ve Tutanakları

Kitap, Araştırma Raporları ve tutanaklarını indeksler.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Tıp, Hasta Bakımı, Dişçilik, Veterinerlik, Sağlık Bakım Sistemi, Klinik Öncesi Bilimler

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir.

MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2016 Konu Başlıkları: Referans Yönetim Sistemi

Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi olup, dünya çapında 6.5M’dan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır. Mendeley Instititonal Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. MIE tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

•5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).
•Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)
•Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)
•Kurumlar için analiz aracı


'EKUAL kapsaminda kullanima sunulan Mendeley Kurumsal Versiyon (MIE) Referans Yonetim Araci icin, Nisan ayindan itibaren domain bazli sistemden IP bazli sisteme gecilmistir.
MIE IP sisteme gecis ile ilgili ozet olarak:

•MIE için kurumsal domain uzantılı e-posta adresi kullanma gerekliliği kaldırılmıştır.

•Hem kurumsal hem kişisel e-posta adresleri MIE kapsamına kolaylıkla alınıp MIE Kurumsal Sayfa üyeleri artacağından, kütüphane yetkililerine sağlanan analiz raporları daha kapsamlı ve anlamlı hale gelecektir.

•Science Direct, Scopus ve diğer Elsevier çözümlerine erişim kapsamında kurumumuz için halihazırda sistemde yüklü olan IP aralığı baz alınarak Mendeley Kurumsal Versiyon tanımlaması yapılmıştır, ek bir işleme gerek bulunmamaktadir.'

Mendeley Kullanım Klavuzu:
•Mendeley Kullanım Kılavuzu: https://www.dropbox.com/s/icdhe5mye8xfqmk/3288%20Mendeley%20User%20Guide%20v3_TR.pdf?dl=0 

MENDELEY ONLINE KAYNAKLAR:
https://www.mendeley.com/guides
https://www.mendeley.com/guides/videos
https://www.mendeley.com/guides/citation-guides
https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/mendeley/
Mendeley Türkçe Eğitim: https://www.brighttalk.com/webcast/10439/314255?utm_source=Elsevier&utm_medium=brighttalk&utm_campaign=314255


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2018 Konu Başlıkları: Klinik Bilimler, Fizik Bilimleri ve Yaşam Bilimleri

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.  46 adet dergi içerir.

Dergi Listesi İçin Tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2014 Konu Başlıkları: E-Gazete

EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Tıp, Hemşirelik

Tıp bilimleri alanında yayımlanan 519  akademik dergiye erişim sağlanmaktadır.

Dergi Listesi için tıklayınız.

OVID-My Workspace Özelliği için tıklayınız.

Yardım: http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/ovid.pps

Kullanım Videoları: https://www.brainshark.com/wkovid/vu?pi=zGbzTCOrxz34XBz0

Kullanım Videoları: https://www.brainshark.com/wkovid/vu?pi=zFYzK8we1z34XBz0

 EKUAL icerik genisletme calismalari kapsaminda, halen erisime acik bulunan OVID LWW Total Access veri tabani icin cilt 1, sayi 1'den 2012 yili sonuna kadar olan arsiv (backfile) sayilarini icerecek sekilde LWW Comprehensive Archive paketi 

Ayrica; asagida yer alan dernek yayinlarina da ilave içerik olarak 2017 yili itibariyle erisim saglanabilecektir.

Title

ISSN

Society/
Proprietary

Society

Translational Journal of the American College of Sports Medicine

2379-2868

Society

American College of Sports Medicine

Rehabilitation Nursing Journal

0278-4807

Society

Association of Rehabilitation Nurses

JBJS Journal of Orthopaedics for Physician Assistants

2470-1122

Society

Journal of Bone and Joint Surgery, Inc.

JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports

2202-4433

Society

Joanna Briggs Institute

Frontiers of Health Services Management

0748-8157

Society

American College of Healthcare Executives

Journal of Healthcare Management

1096-9012

Society

American College of Healthcare ExecutivesSayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

 Humanities, Law, Life Sciences, Mathematics & Physical  Sciences, Medicine, Social Sciences


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2024 Konu Başlıkları: İngilizce Makale Kontrol / Raporlarlama / Düzenleme Yazılımı

Erişim için tıklayınız.

• Makaledeki İngilizce kullanımını akademik yazım odaklı kontrol eder ve bununla birlikte olası gramer, noktalama, imla hatalarına dair anlık düzeltme önerileri oluşturur.
• Makalenin içerdigi bölümlerin, referanslarının ve genel yapısının uluslararası standartlara uygunluğunu 50 den fazla noktada kontrol eder ve iyileştirme tavsiyelerinde bulunur.

Bununla beraber, makale raporu çıktılarından hareketle genel üniversite skor ortalamalarının analizi ve bölüm bazlı karşılaştırmalar, üye üniversiteler için oluşturulan özel bir panelde üniversite yönetiminin erişimine açılır. Bu panel ile, üniversite içerisindeki akademik eğitim ve seminer planlamasının odaklı hale getirilmesi ile kurum kaynaklarının daha verimli kullanılmasına katkı sağlanır.

PoolText Report ile birlikte makale-dergi eşleştirme platformu PoolText Match de üye üniversite akademisyenleri ve dergilerinin erişimine açılır.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2016 Konu Başlıkları: Tarih, Psikoloji vb.

 1. 2013 History Collection (571Adet)
 2. 2013 History Supplement (22 Adet)
 3. 2015 Psychology (20 Adet)
 4. 2016 Psychology (32 Adet
 5. 2017 Psychology (26 Adet)
 6. Archive Psychology Supplement I (61 Adet)
 7. Archive Psychology Supplement II (20 Adet)
 8. 2015 Psychology Supplement (1 Adet) 

Sayfaya Git

Tür: eTez Yıl: 2008 Konu Başlıkları: E-Tez

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

Veri Tabanı Hakkında:

ProQuest yaklaşık 100 ülkeden ve 50’den fazla dilden tezleri içermektedir. ProQuest Dissertations&Theses veri tabanı 3100’den fazla kurumda milyonlarca araştırmacı tarafından kullanılmaktadır. Multidisipliner olan bu veri tabanı kullanıcı dostu arayüze sahiptir.
ProQuest Dissertations&Theses veri tabanında hem master tezleri hem de doktora tezleri yer almaktadır. Son güncellemelerle birlikte ProQuest Dissertations&Theses veritabının içeriğindeki toplam tez sayısı 4.990.542 dir. Bu tezlerden tam metin olanların sayısı 2.626.291 dir.

ProQuest Dissertations&Theses Veritabanı Linki:https://search.proquest.com/pqdtglobal

*ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır. ProQuest Dissertations & Theses Global, İngiltere’den Kıta Avrupasına, Hindistan ve Çin’e kadar uluslararası bilimsel çalışmalara erişimi içermektedir.• Her yıl 200.000 den fazla lisansüstü çalışma eklenmektedir. • Veritabanında 3.100’den fazla Üniversiteden yayınlanmış tez bulunmaktadır. • PQDT haftalık olarak güncellenmektedir ve tam metin arama yapmaya imkan tanımaktadır.

KONU KAPSAMI: Sanat, İşletme, Eğitim, Beşeri Bilimler Ve Sosyal Bilimler •Alan, Etnik ve Cinsiyet Çalışmaları •İşletme •İletişim ve Bilgi Bilimleri •Güzel Sanatlar ve Performans Sanatları •Eğitim Beşeri Bilimler •Tarih •Dil ve Edebiyat •Felsefe ve Din •Hukuk ve Yasal Çalışmalar •Sosyal Bilimler •Bilimler arası Branşlar Davranışsal, Doğal Ve Fiziksel Bilimler •Tarım •Mimarlık •Davranışsal Bilimler •Biyolojik Bilimler •Ekosistem •Mühendislik •Çevresel Bilimler •Jeoloji •Tıp ve Sağlık Bilimleri •Matematiksel ve Fiziki Bilimler 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Yönetim Bilimleri

Yönetim Bilimleri


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2011 Konu Başlıkları: Kimya

RSC 1968-2014 E-Kitap Koleksiyonlarını içerir.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner


SAGE Premier (SAGE Journals Online) : İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 2016 yılında 824 olan dergi sayısına, 2017 yılında 90 derginin eklenmesi ve 5 derginin kesilmesi neticesinde 909'a ulaşan dergiye  (84'ü açık erişim olmak üzere) 1999'dan günümüze tam metin erişim imkânı sunmaktadır. 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

EKUAL kapsamında ScienceDirect Freedom Collection veri tabanı aboneliğinde 2017 yılında  2280 dergiye erişim sağlanabilecektir. 1995 yılı ve sonrası olarak erişim sağlanmaktadır. 

Dergi Listesi için tıklayınız.

Science Direct Kılavuz Videolar:https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/10263/c/10544/supporthub/sciencedirect/kw/tutorial/

Science Direct Destek Sayfası: https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/sciencedirect/

Ayrıca; ek içerik çalışması olarak 2017-2018 yıllarında, 30 adet Elsevier kitap serisine de erişim sağlanabilecektir. Kitap serilerinin erişim yıl başlangıcı 2012.

Erişilen Kitap Serileri Listesi için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Agricultural, Biological and Food Science E-Books (2011-2012-2013-2014-2015 Koleksiyonları) 

Materials Science E-Books (2015 Koleksiyonu)

Computer Science (2015 Koleksiyonu)Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2012 Konu Başlıkları: Bibliyografik / Atıf

Konu ve Atıf taraması yapılabilen bir veri tabanı olup, 49 milyon kayıt, 5.000 ayri yayincidan saglanan 20.500’un uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin, 5.3 milyon konferans bildirisi, 340 kitap serisi, Medline’in %100’ünü kapsamaktadir. 

Dünyanın en büyük ve kapsamlı makale özü ve atıf veritabanıdır. 5000+ farklı yayinevinden, hakem değerlendirmesinden geçmiş, interdisipliner, yerel ve küresel akademik literatürü (dergi, kitap, konferans, patent) araştırmacıların hizmetine sunar. 

Scopus Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

Scopus Kılavuz Videolar: https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/14799/#revdoc


• Dünyadaki mevcut araştırma çıktılarını keşfetmenizi sağlar 
• Nasıl araştırma konularını farklılaştıracağınızı ve yeni fikirler bulacağınızı belirlemenize yardımcı olur 
• Ne konuda, nerede, kiminle işbirliği yapacağınıza karar vermenize destek olur 
• Hangi dergileri okuyacağınızı ve nerede yayın yapacağınızı belirlemenize yardımcı olur 
• Araştırma etkisini ve küresel araştırma trendlerini izlemenizi sağlar 
• Atıf sayısı ve h-index gibi bircok metrik ile akademik kariyer yönetimine destek olur Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2017 Konu Başlıkları: Sosyal Bilimler

Sobiad Atıf Dizini

Türkiye merkezli Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanında yayın yapan hakemli elektronik dergilerde ve basılı kaynaklarda bilim insanlarının kendilerine yapılmış atıfları bulmaları için oluşturulmuş milli bir indekstir. Sobiad, araştırmacılara tek merkezden hızlı çözüm sağlayarak onların bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmayı hedeflemektedir Sobiad veri tabanı bünyesinde elektronik kaynaklardan 1175 dergi, 313.448 makale ve 6.041.784 atıf bulunmaktadır. Sobiad, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Araştırma Enstitüsü gibi Türkiye’nin en fazla basılı yayın sahibi olan kurumların 1900’lü yıllara ulaşan arşivlerini de taramaktadır. Sobiad, atıf arama özelliğinin yanı sıra makale isminde arama ve metin içinde kavram araması gibi özellikleri de kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Gelişmiş Kurumsal İstatistikler ile kurumlar kendi araştırmacılarının, fakültelerinin ve bölümlerinin atıflarını görebilir; yayınlarının yayın yeri, kapsamı, türü gibi bilgilere detayları ile ulaşabilirler.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2018 Konu Başlıkları: Klinik Bilimler, Fizik Bilimleri ve Yaşam Bilimleri

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 46 adet Nature grubu dergisinden oluşmaktadır.  Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte 2017-2019 yıllarına da erişim mümkün olacaktır.
Springer Nature – Nature Journals All Dergi Listesi için tıklayınız. 
Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2018 Konu Başlıkları: İktisat, Ekonomi, Finans, Sosyal Bilimler, Hukuk, Yönetim Bilimleri, Filozofi ve Hukuk

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır. 47 adet Dergi içerir.

Palgrave Macmillan + Academic Journals Koleksiyonu; 47 Palgrave Macmillan ve 38 Academic Journals dergisi yer almaktadır. Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte 1997-2019 yıllarına da erişim mümkün olacaktır.

Palgrave Macmillan Journals (47 Dergi) listesi için tıklayınız.

Academic Journals (38 Dergi) Listesi için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

SpringerLink + Adis Koleksiyonu; 2281 SpringerLink ve 22 Adis dergisinden oluşmaktadır. Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte dergilerin satın alınan bölümü için arşivine de erişim mümkün olacaktır.

EKUAL Springer Dergi Listesine erişmek için tıklayınız.

Adis Koleksiyonuna erişmek için tıklayınız.

Springer Açık Erişimli Dergi Listesine erişmek için tıklayınız.

Springer Hızlı Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

Eğitici Videolar ve Dokümanlar: https://www.youtube.com/watch?v=bKZ24D-wCA8&list=PLRofGbhRbm7jXxiOeIjiahJung9ifHkxj


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2187 dergiye erişim sağlanmaktadır. 

Dergi Listesi için tıklayınız.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.


Sayfaya Git

Tür: eKitap Yıl: 2016 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Taylor & Francis 2016 Çeşitli E-Kitap Koleksiyonu (35 Adet)

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Eğitim Bilimleri

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.


Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2015 Konu Başlıkları: İntihal Engelleme Programı
TURNITIN (İNTİHAL ANALİZ PROGRAMI)

EKUAL üyesi kurumlarda öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmaktadır.

İçerik:İntihal Analiz

Yetkili Kullanıcılar:

Üniversiteler ve diğer EKUAL üyesi kurumların öğretim elemanları, öğrencileri, araştırmacıları ve diğer personeline; ödev, rapor ve tez türü dokümaların, yıllık submit kotasına uygun şekilde , analiz yapması için kullanım hakkı verilmektedir. Makale analizi için iThenticate kullanılmalıdır.

ÖNEMLİ UYARI:

ÖĞRETMEN HESABI AÇAN HOCALARIMIZIN DİKKATİNE

Ödev eklerken Gönder butonuna basmadan önce Yeni Ödev Ekle sayfasında bulunan İSTEĞE BAĞLI AYARLAR kısmına mutlaka girerek ayarları istediğiniz şekilde düzenleyiniz. DEPO YOK Seçeneğini seçiniz.  Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuzuna gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz.

 DEPO YOK seçeneği seçilmediği takdirde Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. 


Öğrenci gönderimlerinin Orijinallik Raporlarını oluştur kısmında Hemen oluştur seçeneğini seçiniz.(Teslim tarihine kadar raporların üzerinde değişiklik yapmak mümkündür.)
İLK RAPOR NİHAİ RAPOR OLACAKTIR KISMINI SEÇMEYİNİZ.  


UYARI:
Öğretmen arayüzünde bulunan “Hızlı Gönder / Quick Submit” seçeneği seçilerek yapılan yüklemeler, otomatik olarak depoya gittiğinden bu seçeneğin kullanılmaması önem teşkil etmektedir. Bu seçenek üzerinden yapılan yüklemeler, depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde %100 ya da buna yakın bir benzerlik çıkacaktır.
Değerli Akademisyenler;
Kütüphanemiz ,intihal tespit hizmeti veren Turnitin veritabanına abone olmuştur.

Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci Tez, Ödev ve Projelerinin kontrolünü sağlamak ,intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı kullanıma açılmıştır. Program ; ödev ve benzeri çalışmaları internet, veri tabanları ve daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.
Sistemin kullanılmaya başlaması için:
-Öncelikle; öğretim üyelerimiz için sistemde hesap oluşturulma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Hesap oluşturulabilecek akademik kadrolar :
-Yrd.Doç.Dr., Doç.Dr., Prof.Dr. kadrolarında olan Öğretim Üyelerimiz ile Araştırma görevlisi, Okutman, Öğretim görevlisi kadrolarında olup yüksek lisans, doktora yapmayan ve derslere giren Akademisyenlerimiz de hesap oluşturabilirler)
-Bu işlem kütüphane yöneticiliğinde gerçekleştirilecek olup, isim soyad, e-posta bilgilerinin kutdokdb@ohu.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.
Öğretim üyeleri belirttikleri e-posta hesaplarına gelecek aktivasyon mailindeki şifrelerle sisteme giriş yapabileceklerdir.

Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Multidisipliner

ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT), araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından uluslararası standartlarda oluşturulmakta olan veri tabanları; fen, temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilimler ve hukuk olmak üzere aşağıda sıralanan veri tabanlarından oluşmaktadır.

Bu veri tabanları:

 • Türk Tıp Veri Tabanı,
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı
 • Yaşam Bilimleri Veri Tabanı
 • Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı

Sayfaya Git

Tür: Web Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Tıp

Erişim için tıklayınız.


Genel Bilgiler için tıklayınız.

Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

UpToDatesağlık kuruluşlarının elde ettikleri sonuçları geliştirdiği kanıtlanmış, güvenilen bir klinik karar destek kaynağıdır. Bu kuvvetli kanıta dayalı içerik; şimdi UpToDate Anywhere lisansi ile klinisyenler için ev, ofis ya da hasta başında kullanabilecek şekilde erişim kapsamındadır.

UpToDate
klinik karar destek sistemine
uzaktan erişim (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan ) sağlamak üzere erişim detaylarınız ve özet bilgiler aşağıda ve ekli dosyalar içinde yer almaktadır: (bkz: UTDA Kayıt/Mobil Erişim Kılavuzu )

Kayıt ve uzaktan erişim: https://www.uptodate.com/home/uptodate-watch-how-to-register

Mobil kullanım video kılavuz:
https://www.uptodate.com/home/uptodate-mobile-apps-demo

Kayıt işlemi: ( İlk kayıt için UpToDate'e kurum internet ağından girilmesi gerekmektedir. Kurum internet ağından girildiğinde herhangi bir e-posta adresi ile kayıt oluşturabilirsiniz.)

1. UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi uzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişden sonra erişim süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır. 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Atıf İndeks

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

Web of Science,(Bibliyografik / Atıf):  Fen Bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

Web of Science Core Collection: Citation Indexes:

•Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) --1980-present

•Social Sciences Citation Index (SSCI) --1980-present

•Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) --1975-present •Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) --1990-present

•Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) --1990-present

•Book Citation Index– Science (BKCI-S) --2005-present •Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) --2005-present

•Emerging Sources Citation Index (ESCI) --2015-present 


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: Konu Başlıkları: Kitap Atıf İndeks

Book Citation Index

Science: 2005 – Present
Social Science & Humanities: 2005 – Present Social Sciences + Arts & Humanities: 61% Natural Sciences: 39%
Book Citation Index Konu Alanları        Kapsam
Social & Behavioral Sciences        38%
Arts & Humanities        21%
Physics/Chemistry        12%
Engineering/Computing/Technology 13%
Clinical Medicine        5%
Life Sciences        6%
Agriculture/Biology        5%

•Kapsamlı atıf taraması
•Kitaplardan ve kitap bölümlerinden gelen karşılıklı bağlantılar •Dergilerden, konferans bildirilerinden  ve diğer kitaplardan gelen kesin atıf sayıları •Kitap ve kitap bölümlerinden bibliyografik bilgiler •Kayıtlı tam metin kitap ve kitap bölümlerine linkler •Temel bibliyografik bilgilerin yanı sıra yazar atıfları
•2005 yılından itibaren editoryal olarak seçilmiş 90.000’den fazla kitap, •Her yıl 10.000 yeni kitap, •Geniş kapsamlı referans arama, •Kitap ve kitap bölümleri için atıf hesaplama, •Kitap ve kitap bölümlerinden tam bibliyografya, •Kitap ve kitap bölümlerinin tam metinlerine linkler. 


Sayfaya Git

Tür: Yıl: 2024 Konu Başlıkları: Osmanlı Döneminde Basılmış Matbu Metinler

 Erişim için tıklayınız.

Wikilala nedir?

Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlamaktadır.

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

Sistem nasıl çalışır?

Harf devriminden yani 1928 öncesi yayınlarda arama yapmak Wikilala’dan önce şu şekilde yapılıyordu. Mesela elinizde “Osmanlı dönemi Türkiye ve Amerika ilişkileri” hakkında bir araştırma konusu var. Bunun için konu ile ilgili Osmanlı döneminde çıkmış bütün gazetelerin haber başlıklarını veya köşe yazılarını samanlıkta iğne arar gibi baştan sona okumalısınız ki ilgili konuya veya içeriğe ait bilgiye erişesiniz. Oysaki Wikilala’da tek bir hamle ile aradığınız tüm içerik ve başlıklara bir saniyenin altında ulaşabilirsiniz. Arama kutusuna konu ile ilgili iki anahtar kelimeyi (örneğin; Türkiye Amerika) yazdığınızda bu iki kelimenin geçtiği Osmanlıca gazete, dergi veya kitapları listeleyebilir ve hangi sayısının, sayfasının kaçıncı satırda olduğunu işaretli şekilde erişebilirsiniz. Dilerseniz doküman içerisinde de latin veya arap harfleri ile doküman içi arama yapabilirsiniz. Önemli Hatırlatma: Gazete, dergi, kitap vs. dokümanların görüntü kalitesi yüksek boyutlarda olduğu için bilgisayar ile kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Mobil ile de kullanılabilir.

İçerik Hakkında

Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkar, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

Milyonlarca sayfayı aşan süreli yayın ve binlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

 

 • Gazeteler: 3 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 2 milyona yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 3 milyona yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

 

İlgili bağlantılar Erişim için: https://www.wikilala.com

Üyelik için: https://www.wikilala.com/Register

Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur

Gelişmeden haberdar olmak için: https://www.twitter.com/wikilalacom


Sayfaya Git

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Wiley Online Library araştırma alanları: Kimya, İşletme, ekonomi, finans, istatistik, Tıp, Yaşam Bilimleri, Matematik, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Polimer ve Materyal Bilimleri, Eczacılık, Fizik ve Astromi, Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Mühendislik, Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi, Mimarlık ve Planlama, Sanat ve Uygulamalı Sanatlar, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik, Hücre ve Moleküler Biyoloji, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi, Genetik, Coğrafya & Keşifler, Tarih, Arkeoloji.

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.497 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişimli dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir. 

Wiley Dergi Listesine erişmek için tıklayınız.


Wiley Core Dergi Listesine erişmek için tıklayınız.Wiley Online Journals:  https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?startPage=&PubType=journal


Wiley dergileri hakkında:

 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
 • Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
 • 26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden
 • geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
 • CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.Sayfaya Git