Genel Bilgi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yüksek Öğretim Kurulunun 28.09.2010 tarihli kararı ile kurulmuştur. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan Mimarlık Fakültesi; Mimarlık Bölümü, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve İç Mimarlık Bölümü'nden oluşmaktadır.

Fakültemizde kültürel ve tarihsel bağlamlara, sürdürülebilirlik ilkelerine ve çağdaş mimari eğilimlere odaklanarak öğrencilere geniş bir perspektif sunulmaktadır. Ayrıca, teknolojik gelişmeleri takip etme ve bu teknolojileri tasarım süreçlerine entegre etme konularında da öğrencilere bilgiler verilmektedir.

Aktif olan Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri eğitim ve öğretimlerine devam edilmekte, üstün nitelikli mezunlar ve akademisyenler yetiştirmek amacıyla çalışma içindedir. Fakültemiz bölümlerinden çağdaş tasarım anlayışına ve kuramsal alt yapı zenginliğine sahip olan, açık fikirli, teknolojideki yeni ilerlemeleri kullanabilen ve sosyal bilim alanlarıyla beslenen araştırmacı meslek insanlarının mezun olması en büyük hedefimizdir. 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, öğrencilere barınma imkânı sunan bir kampüs ve çeşitli konaklama seçenekleri sunan bir üniversitedir. Üniversite, öğrencilerin konforlu bir öğrenme deneyimi yaşamalarını amaçlayan barınma sorunu olmayan bir üniversitedir. Niğde ili, büyük metropoller gibi kalabalık değildir, bu da genellikle daha sakin ve huzurlu bir yaşam tarzını beraberinde getirmektedir. Niğde ilinin tarihî ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapması, geleneksel mimarisinin şehrin tarihini yansıtması ise en önemli özelliklerinden birisidir. Bu doğrultuda Fakültemiz bölümlerinde ilgili derslerde edinilen bilgilerin şehir gezisinde gözlemlenebilmesi de mümkündür.

 

Son Güncelleme Tarihi:30.11.2023