MKN1010 / BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I

DERSİN HAFTALIK İÇERİĞİ

 
KONULAR 
KAYNAKLAR 
1CAD, CAM gibi temel kavramları. AutoCAD ekranı ve menüler. SAVE, END ve QUIT komutları.Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
2LIMITS, UNITS, GRID, SNAP, ORTHO komutları , Doğru, daire ve yay çizimi komutları (LINE, CIRCLE, ARC, VIEWRES).Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
3Koordinat sistemleri (Mutlak, artımsal ve açısal)Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
4Yazı (TEXT, DTEXT, STYLE) ve görüntüleme komutları (ZOOM, PAN, REDRAW, REGEN)Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
5Köşe yuvarlatma ve pah kırma komutları (FILLET, CHAMFER) ve kısmi silme komutları (BREAK, TRIM) Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
6Oluşturma komutları (MOVE, COPY, ARRAY, OFFSET) ve ayna görüntüsü ve döndürme komutlarını (MIRROR, MIRRTEXT, ROTATE) Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
7Çizim komutları (ELLIPSE, POLYGON, RECTANGLE, TRACE, FILL, SOLID, DONUT, POLYLINE, SKETCH) uygulamaları.Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
8Eşit bölme ve düzenleme komutları (DIVIDE, MEASURE, CHANGE, COLOR, LINETYPE, LTSCALE, SCALE, EXPLODE).Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
9Eşit bölme ve düzenleme komutları (DIVIDE, MEASURE, CHANGE, COLOR, LINETYPE, LTSCALE, SCALE, EXPLODE).Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
10Uzatma ve gerdirme komutları (EXTEND, STRETCH). Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
11Blok oluşturma (BLOCK, WBLOCK, INSERT, MINSERT) ve katmanlara (LAYER) ayırma işlemleri. Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
12OSNAP komutu seçenekleri, APERTURE ve POINT komutlarıDers Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
13 Tarama işlemleri için HATCH komutu.Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.
14 Yardım komutları (HELP, LIST, AREA, DBLIST, DIST, ID, STATUS) Ders Notları, Uygulamalar için Hazırlanmış Çizim örnekleri.