Sık Sorulan Sorular

Kişi yetkisi ve evrak türüne göre; Sevk işlemi, Sevkin İadesi, Kapatma, Cevap Yazma işlemleri uygulanabilir.

Gelen yazı duyurusu işlemlerden sevk et işlemi ile kullanıcının seçeceği kişi ve birimlere DUYURU başlığı ile iletilebilir.

 Sevki alan kişi birim evrakın kendisini ilgilendirmemesi durumunda sevkin iadesi işlemini yapabilir.

Kurum içi ve Kurum Dışı olarak gönderilecek evrakta Dağıtım planında Kurum içi ve Kurum dışı seçilmelidir. Evrakta gideceği yer bilgisi tanımlanmamış olabilir. Evrak  tanımı – Değiştir – Geldiği gittiği yer bilgisi – Gittiği yer bilgisinde Kurum içi ve Kurum dışı seçeneği açık olmalıdır.

 Gereğine Zimmette kullanıcıdan beklenen aksiyon Evrak işlemlerinin tümünün Gereğine Zimmet olarak atanmış kişiye aktarılması ve buna göre aksiyon almasıdır. Bu iki işlem fonksiyonel olarak aynı işlemi yapıp. Kişinin Gereğine zimmetle evrak ile ilgili tüm işlemlerden sorumlu olmasını beklemektir.

  İşleyiş olarak bilgisine sevk edile bir kullanıcıdan cevap yazılması beklenmemektedir. Bu sebeple sevk edilen evrakın Gereğine veya koordinesine durumunda olması ile cevap yazılabilmektedir.

o    EBYS Sol menüden Evrak- Posta Gönderileri - KEP Gönderileri listesinden KEP postaları görüntülenir. KEP gönderisi seçilip. Kurum içinden gönderilmek istenen kişi seçilir.

o    KEP gönderisi gönderilen kişide Kurum dışı gelen evrak listesinde evrak görüntülenir. Paraf İmza Dağıtım Evrak işlemleri uygulanır.