Prof. Dr. Barış Kendirli'nin Özgeçmişi

  Prof.Dr.BARIŞ KENDİRLİ' nin kısa biyografisi

         9 Kasım 1943' de Niğde' de doğdu. 1959' da Niğde Lisesini birincilikle bitirdi ve o zamanın girilmesi en zor olan İstanbul Teknik Üniversitesi  İnşaat Fakültesine dereceyle girdi. 1964 yılında  İnşaat Y. Mühendisi olarak mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü' nün 10.dönem İşletmecilik İhtisas Programına katılarak 1965 yılında sertifikasını aldı. Hemen sonra da TUBİTAK Yöneylem Araştırması ünitesinde 2 yıl Araştırma Asistanı olarak çalıştı. Bu arada da disiplinin ismi olan Harekat Araştırması yerine önermiş olduğu Yöneylem Araştırması halen tartışmasız bir şekilde kullanılmaktadır.

              

         Daha sonra Temel Matematiğe ilgi duyan Kendirli, UNESCO ve Polonya Bilimler Akademisi tarafından Varşova' da 1967 yılında organize edilen 9 ay süreli " International Postgraduate Course in Functional Analysis,Topology ,and the Foundations of Mathematics " adlı kursa katıldı ve sertifikasını aldı. Arkasından Orta Doğu Teknik Üniversitesi' nin Matematik Bölümüne öğretim görevlisi olarak girdi ve Teorik matematikten 1969 yılında Master derecesini aldı. Bundan sonra da Yale Üniversitesi' ne giderek matematikte doktora programına katıldı ve dahi Prof. Dr. Robert Langlands' ın danışmanlığında " On representations of SL(2,F),  GL(2,F) and PGL(2,F)." adlı teziyle doktora derecesini Yale Üniversitesi' nden aldı. Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi' nin Matematik Bölümünde çalışmaya başladı. 1982 yılında doçent ve 1991 yılında da Profesör oldu. 1979 -1980 yıllarında da misafir Yardımcı Profesör olarak Leiden Üniversitesi' nde çalıştı.

         

          Halen, 2015 den beri Aydin Üniversitesi Matematik Bölümü' nde Profesör olarak çalışmasını sürdürmektedir. Esas olarak yayınlanmış 4 kitabı ve uluslararası indeksli 25 makalesi vardır. Birinci evliliğinden Elif adında kızı ve Doğa adında oğlu oldu. Yasemin ile olan ikinci evliliğinden de Meltem adında kızı oldu.

 

Son Güncelleme Tarihi:01.12.2016