Silisyum Saflaştırma Laboratuvarı Açılış Töreni, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve KOP İdaresi eş finansmanında “Silisyumun saflaştırılmasına yönelik araştırma” projesi kapsamında Silisyumun saflaştırılmasına ve işlenmesine yönelik altyapının açılışı Bilim ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'ın teşrifleri ile açılmıştır.  Dr. Öğr.Üye. Ayşe SEYHAN'ın yürüttüğü projenin ilk aşaması olan 6N saflıkta n tipi Si kütük üretim sisteminin kurulumu tamamlanmıştır. Ülkemizde kamu kaynakları ile milli olarak ilk kez endüstriyel boyutta  tek kristal n tipi güneş seviye Si külçe Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Silisyum Teknolojileri Laboratuvarında başarılı bir şekilde üretilmiştir. Ayrıca, proje kapsamında Türkiye genelinde Si madenlerinin fizibilite çalışması yapılmış, yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılabilecek madenler belirlenmiş, analizleri yapılarak rapor haline getirilmiştir.  

Açılış törenine T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile birlikte, Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Niğde AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, Niğde Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Dadal, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ve protokol üyeleri, çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

 Törende bir açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu açılış konuşmasının ilk kısmında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Üniversitemizde ağırlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bugün Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak çok önemli bir misafiri ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri kırmayarak davetimizi kabul eden ve açılışlarımızda yer alan değerli Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a sizlerin huzurunda hoş geldiniz diyorum. 1992 yılında kurulmuş olan ve bu yıl 30. yılını kutlayan Üniversitemiz 13 Fakülte, 6 Meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 2 yüksekokul, 1 konservatuvar, 14 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 23786 öğrencisi ile dev bir eğitim ve araştırma kurumu haline gelmiştir” dedi.

 Araştırma geliştirme alanındaki bilgi ve birikimi, genç ve dinamik akademik kadrosu ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin öz kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak bulunduğu bölgenin ve ülkemizin ihtiyaçlarına karşılık vermek üzere nitelikli ve yetkin mezunlar vermeyi amaç edinmiş bir çınar olduğunu da sözlerine ekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, açıklamalarını “Devletimizin bize sağladığı her türlü imkânı en iyi şekilde değerlendirerek çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz, dün olduğu gibi bugün de yine aynı gayret ve kararlılık ile bugün açılışı yapılacak olan Silisyum Teknoloji laboratuvarımız gibi yerli ve milli teknoloji hamlesine değer katacak çalışmaları devam ettirecektir. Bu çalışmaları sürdürürken devlet büyüklerimizin desteğini de arkamızda hissetmek bizim için oldukça önemlidir. Bu Projelerin gerçekleşmesinde desteklerinden ötürü Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve KOP Başkanımıza Teşekkürlerimi sunarım. Bu bağlamda Sayın Bakanımızın huzurunda tekrar ifade ediyorum ki Üniversitemiz, Kahramanımız Ömer Halisdemir’in ismine layık olarak her zaman vatana ve millete hizmet etmeye devam edecektir” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

 Programda birer konuşma yapan Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Niğde AK Parti Milletvekili Selim Gültekin’den sonra kürsüye çıkan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasına “Anadolu’nun güzel yurdu, kahramanlar şehri Niğde’de sizlerle bir arada olmaktan, sizlerle hasbihal etme fırsatı bulmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum” diyerek başladı.

“Milletimizi en güzel hizmetlerle buluştururken bir yandan da kapsamlı bölgesel kalkınma politikalarıyla şehirlerimizin geleceğini şekillendirmeye çalışıyoruz” diyen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sözlerini, “Son dönemde fiziken bir araya gelememiş olsak da Niğde’nin bizim gündemimizde her zaman çok ayrı bir yeri oldu. Ankara’da Niğde’miz için defalarca milletvekillerimizle, belediye başkanımızla, ilçe belediye başkanlarımızla, il başkanımızla toplantılar gerçekleştirdik. Bakanlığımız, Kalkınma Ajansımız ve Kop Bölge Kalkınma İdaremizle birlikte ilimizin kalkınmasına hizmet edecek nokta atış projeleri nasıl destekleyeceğiz diye gece gündüz toplantılar yaptık. İşte bugünkü ziyaretimizi de bu çalışmaların ürünü olan önemli projelerin açılışları eşliğinde gerçekleştiriyoruz ve hamdolsun çok yoğun bir gündemle sizlerin huzurlarınızdayız. Burada Ömer Halisdemir Üniversitesinde KOP Bölge İdaresinin desteği ile tamamlanan iki önemli projenin resmi açılışını gerçekleştireceğiz” ifadeleri ile sürdürdü.

 Açıklamalarının devamında “İnşallah bundan sonra da Niğde’nin büyük potansiyeline odaklanarak sizlerle daha sık buluşmaya çalışacağız. Bugün zaten şehrimizin sanayisini, durumunu ve önümüzdeki çalışmalarını inşallah hep beraber istişare etme imkânı da bulacağız. Güçlü yönlerimizi, fırsatları ve ihtiyaçları hem şehrin ileri gelenleriyle hem de bizzat sanayicilerimizle birlikte değerlendireceğiz. Sizlerden alacağımız geri bildirimlerle de Niğde’nin üretim, ihracat ve istihdamını arttıracak yeni projeler başlatacağız, hep birlikte Niğde’yi hak ettiği konuma ulaştırmak için gayret edeceğiz. Ben şimdiden bu sürece katkıda bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum” diyen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarını, “Niğde’nin geleceğine ve hatta Türkiye'nin geleceğine yön verecek alanlardan birisi de yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisidir. Niğde sahip olduğu güneş enerjisi potansiyelini kullanarak önemli başarılar Türkiye'nin geleceğini etkileyecek başarılar yakalayabilir. Biz de bu sebeple KOP Bölge Kalkınma İdaresi ile birlikte bölgenin güneş enerjisi potansiyeline odaklandık ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile bir iş birliğine gittik. Buradaki Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde ciddi bir bilgi birikimi ve ciddi bir alt yapı bulunuyor. Onu da kullanıp geliştirerek tüm ülke sathında etki oluşturacak yeni projeler tasarladık” diyerek noktaladı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Üniversitemizdeki programı, Üniversitemiz Silisyum Saflaştırma Laboratuvarı ve Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin gezilmesinin ve buralarda Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Seyhan tarafından Bakanımıza bilgilendirmelerin yapılmasının ardından sona erdi.