Akademisyenimizden “Kentin Tanıklarıyla Niğde” Kitabı

Üniversitemiz akademisyenlerinden, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk, “Kentin Tanıklarıyla Niğde” adlı kitabının tanıtım programını gerçekleştirdi.

Programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ile Eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç,  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, Devlet Eski Bakanı Akın Gönen ve davetliler katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk “Kentin Tanıklarıyla Niğde” adlı kitabının tanıtımında yaptığı konuşmada, 3 yıl süren bir çalışma sonucunda kitabı tamamladığını ve bunun mutluluğunu yaşadığını belirtti. Dr. Öğretim Üyesi Gülin Öztürk, sözlü tarih araştırma yöntemiyle oluşturulan kitabın, geçmiş dönemin bilgilerini ve yaşantısını geleceğe aktarmak amacıyla yazıldığını sözlerine ekledi.

Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk sözlerini, “Ben, kuşakları birbirine bağlayacak olan bu çalışmayı, doğduğum, büyüdüğüm ve yaşadığım şehir olan Niğde’ye karşı bir sorumluluk olarak görüyorum” diyerek sona erdirdi.

Programda konuşma yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk tarafından oluşturulan eserde, Niğde’nin güzelliklerinin yansıtıldığını ve Niğdelilerin her zaman vatanının, milletinin ve bayrağının yanında olduğunun anlatıldığını belirterek, “ Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk’ün hazırladığı bu eser Niğde’nin büyük bir kazancı. Ümit ediyorum ki bu tarzdaki eserlerin sayısı sürekli artar. Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk ve eserde emeği geçen büyüklerimize içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Kentin Tanıklarıyla Niğde” adlı kitabın tanıtım programının ardından bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, kitabın Niğde’nin hafızasını taşıyan insanların katkılarıyla oluşturulduğunu ve bu yönüyle çok değerli bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “ Sözlü tarih çalışmalarında, yörenin ve dönemin hafızasını taşıyan insanlara ulaşmanız gerekir. Ulaştığınız bu insanlar sayesinde, geçmişin hafızasına ulaşabilirsiniz. Bu hafıza içerisinde, tarihi, ticareti, mutfağı yani bir kültürü barındırır. Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk hocamızın da yaptığı bu çalışmada Niğde’nin hafızasını yansıttığını görüyoruz. Biz de üniversite olarak Niğde’nin tarihi ve kültürü ile ilgili bir merkez açmayı planlıyoruz. Amacımız bu tür değerli çalışmaların daha görünür ve kalıcı hale gelebilmesini sağlamak. Ben şahsım ve kurumum adına Dr. Öğr. Üyesi Gülin Öztürk hocamıza Niğde’ye böyle bir katkıda bulunduğu için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.