Üniversitemizden Tarihi Hizmet


Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından restore ettirilerek Konukevine dönüştürülen tarihi Göncü Konağı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Tarihi konağın açılışına Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Niğde İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Taşkın, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları, vatandaşlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Niğde için önemli olduğunu düşündüğü konağın açılışını gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konağın bu hale gelme sürecinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konağın bulunduğu adada toplam 12 parselin yer aldığını ve bunlardan 9’unun üniversitenin mülkiyetine geçtiğini söyleyen Rektör Görür, geriye kalan 3 parselden 1’inin Niğde Belediyesine ait olduğunu hatırlatarak Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’a çağrıda bulundu. Yapılan restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Rektör Görür, satın alma,  restorasyon ve tefrişat masraflarıyla birlikte toplam maliyetin 1 milyon 675 bin lira olduğunu ifade ederek amacın otel işletmeciliği olmadığının altını çizdi ve tek isteklerinin tarihi yapının kullanılarak ayakta kalmasını sağlamak olduğunu söyledi. Konukevi olarak hizmet verecek olan tarihi konağı, Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulundaki Turizm Otelcilik Programı için de uygulama alanı olarak düşündüklerini dile getiren Rektör Görür, konuşmasını Göncü Konağı’nın ve üniversitenin mülkiyetine geçen diğer parsellerin varislerine teşekkür ederek tamamladı.

Törende konuşan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan da bölgede Niğde Kalesi’nde bulunan Alaettin Camiinden başlayarak, bir Niğde Kültür Vadisi oluşturmanın mümkün olduğunu belirterek bununla ilgili bir taslak çalışması olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bunu gerçekleştirmek için çalışacaklarını söyledi.

Başkan Akdoğan konuşmasında Rektör Görür’ün belediyeye ait olduğunu ifade ettiği parsel ile ilgili olarak da “Niğde Belediyesi’nin nesi var ise zaten Üniversitenin sayılır. Bugüne kadar bu anlamda hiçbir problem olmadı bugünden sonra da olmayacaktır. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi. Başkan Akdoğan’ın bu sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, “Geçmiş valilerimiz Cullaz sokaklarla ilgilenmişler. Biz geldiğimizde de tapusu bizdeydi. Restorasyonu projesi hazırlanmış ve restorasyona hazır hale getirilmişti. 3 değişik binanın da restorasyonu tamamlanmıştı ve il özel idareye aitti. Göncü Konağını masrafımızın aşağısında bir rakama Ömer Halisdemir Üniversitesine devrettik. Ama doğru yaptık. Niye doğru yaptık. Üniversitemizin zaten birada bir konuk evi vardı. Üniversitemizin bir turizm bölümü var. Dolayısıyla bu öğrenciler buradaki tesisleri ayakta tutacaklardı hem de bakımını yapacaklardı ve Niğde’ye birinci sınıf bir hizmet vereceklerdi. Bu bakımdan doğru bir karardı bu tesislerin üniversiteye devredilmesi. Bizde devrettik. Hocamızda çok çabuk bir şekilde gerçekleştirdi ve bu hizmet Niğde’yle buluştu” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Göncü Konağı Ömer Halisdemir Üniversitesi Konuk Evi olarak hizmete açıldı.