Üniversitemiz Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü’nün Sahibi Oldu

Üniversitemiz gerçekleştirdiği örnek Sıfır Atık uygulamalarıyla, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “İklim ve Gençlik” temasıyla düzenlenen 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreninde, Üniversite kategorisinde Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi oldu.
Büyük çabalar neticesinde elde edilen bu kıymetli ödülü, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin elinden Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu aldı. 
Ödülü aldıktan sonra açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, “Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü, Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında sıfır atık yönetim sisteminin oluşturulmasına yönelik kriterleri sağlayan, Sıfır atık yaklaşımının anlaşılmasını sağlayan, mevcut durumu ortaya koyarak sistemin aşamalı olarak yaygınlaştırılmasını ve sürdürülebilmesini sağlayabilen kurum ve kuruluşları kapsıyor. Sıfır Atık Belgesi sahibi olan biz de bu alanda Atık Yönetimi Koordinatörlüğümüzle Üniversitemizde uzun süredir yürüttüğümüz, geçici depolama alanı yapmak, kompost üretimi yapmak, ayrı biriktirilen atıklar balyalamak ve özellikle yemekhanede ayırma işlemi uygulanmak gibi önemli çevreci çalışmalar ile ödülü kazandık. Ödülü bize ayık gören Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye, Kıymetli Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve büyük emekler veren Atık Yönetimi Koordinatörümüz Doç. Dr. Ece Ümmü Deveciye teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Atık Yönetimi Koordinatörümüz Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci ise yaptığı açıklamalarda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak sıfır atık konusunda oldukça büyük bir tecrübeye sahip olduklarını ifade ederek bu tecrübenin sonucu olarak da ödülün geldiğini ifade etti. Ödülün kendileri için büyük bir motivasyon kaynağı olacağını ifade eden Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci yürütülen sıfır atık çalışmalarında destekleri dolayısıyla Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkür etti.
Ödül töreni günün anısına çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.