Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’dan “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” Mesajı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektörümüz mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak ve uygulanan insanlık dışı zulümlere son vermek amacıyla uluslararası hukukun ilkelerine dayanarak 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirmiş olduğu Kıbrıs Barış Harekatının 46. yıl dönümünü büyük bir onurla karşılıyoruz.

Yıllar boyunca adanın tamamında hüküm sürmek isteyen ve emperyalist güçlerce de desteklenen Rumlar tarafından yüzlerce masum ve sivil Kıbrıs vatandaşına uygulanan katliamlar ve işkenceler, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin müdahalesiyle sona erdirilmiştir. Kahraman ordumuz büyük bir mücadeleyle hukukun üstünlüğü ilkesinin zayıflatılmasına izin vermeyerek kısa süre içerisinde adada barışı, huzuru ve insan haklarını sağlayarak tarihi bir başarıya imza atmıştır.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti barışın ve kardeşliğin sağlanmasına yönelik güçlü bir iradeye sahiptir ve ülkemiz de kararlılıkla Kıbrıslı soydaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle, 46. yıldönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı”nı kutluyor, canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükran ve saygıyla yâd ediyorum”