Niğde Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Niğde Teknopark A.Ş. ve Teknoloji Transfer Ofisi Tanıtım Toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına, Rektörümüz ve Niğde Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu tanıtım toplantısında yaptığı açıklamalarına, “Sağladığı uluslararası standartlardaki eğitimin yanında Ar-Ge faaliyetlerinin de aralıksız olarak devam ettiği Üniversitemizde akademisyen ve araştırmacılarımızın nitelikli yayın ve projelerinde son yıllarda önemli ölçüde artış gözlemleniyor. Mevcut laboratuvarlarımız ve araştırma merkezlerimiz ile bilimsel çalışmalara elimizden geldiğince destek olma gayreti içindeyiz” ifadelerini kullanarak başladı.

Yenilikçi üniversite vizyonu ile Niğde’mize ve bölgemize yönelik araştırmalar yaparak önemli bir görev üstlenen Üniversitemizin, enerji, nanoteknoloji, gıda ve tarım alanlarındaki araştırma çalışmalarını öncelikli alan hedefleri olarak sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, “Üniversitemizde üretilen bilginin, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında hayata geçirilmesinde Teknoloji Transfer Ofisimiz Ar-Ge etkinliklerini sürdürülebilir ve etkin bir yapıda koordine eden birim olarak görev alırken, bu kapsamda Teknopark ile iş birliği içerisinde ilimiz Ar-Ge ekosisteminin geliştirilmesine de destek sağlanması amaçlanmaktadır” diyerek açıklamalarına devam etti.

Niğde Teknopark A.Ş. Teknoloji Transfer Ofisi hakkında detaylı bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu son olarak ise “Gerek doluluk oranı gerekse bünyesinden çıkan başarılı projeler ile ön plana çıkan Niğde Teknopark’ımızın ikinci binasının yapılması adına gerekli çalışmaların da başladığını buradan siz değerli katılımcılar ile paylaşmak istiyorum” dedi.

Niğde Teknopark A.Ş Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu ise yaptığı sunumda, Teknoparkların dünyada ve ülkemizdeki önemini vurgulayarak Niğde Teknopark’ın girişimcilik ekosistemindeki yerinden bahsetti ve bunun yanında Teknoloji Transfer Ofislerinin üstlendiği görevler hakkında da bilgi vererek, ofislerin Üniversite-Sanayi iş birliğindeki önemini ortaya koydu.

Program Niğde Teknopark firmalarından Gitek Vision ve Balkan Savunma Sanayi’nin “Başarı Hikayeleri” ile devam etti. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Gitek Vision Kurucusu Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aktaş ile Mühendislik Fakültemiz Makine Mühendisliği Bölümü mezunu ve Balkan Savunma Kurucusu Harun Varol, Ar-Ge projelerinden ve şirketleşme süreçlerinden bahsederek genç girişimci adaylarına ve program katılımcılarına kişisel tecrübelerini aktardı.