Rektör Yardımcımız Uluslararası “Bilim Haftası 2021” Kongresine Katıldı

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi tarafından organize edilen uluslararası “Bilim Haftası 2021” adlı kongrenin açılış törenine çevrim içi olarak katıldı.

Programda yaptığı açılış konuşmasına, dünyanın her yerinde bilimin çok hızlı ilerlediğini belirterek başlayan Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, “Bu sebeple bilime ayak uydurmalıyız, hatta daha önce hiç olmadığı kadar çok çalışırsak yapacağımız çalışmalarımızla bilimsel ilerlemeye öncülük de edebiliriz. Geçmişte öncü bilimle beslenen ve bugün Orta Asya'da izleri hala güçlü olan Türklerin kurduğu medeniyetler, bizler için bir özgüven kaynağı olmalıdır” ifadeleri ile konuşmasını sürdürdü.

“Orta Asya'da kök salmış olan medeniyetimizin sınırlarının geniş bir alana yayılmış olması, onun dinamiklerinin ve ilkelerinin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koymaktadır” diyen Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, “Dün yaptık ve başardık ve bugün çok çalışmaya başlarsak yarın tekrar yapabiliriz. İmkanlarımızı, işbirliklerimizi ve bilgimizi halkımızın ve insanlığın refahına katkıda bulunmak için birlikte kullanabilir ve geliştirebiliriz” ifadeleri ile sahip olduğumuz geçmiş hafızanın da önemine vurgu yaptı.

Üniversitemiz ve Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi arasındaki güçlü ilişkilerin her geçen gün gelişip güçlendiğini görmenin sevindirici olduğunu aktaran Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, açıklamalarını “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek isterim. Umarım bu etkinlik, müreffeh geleceğimizi yeniden şekillendirebileceğimiz yollar hakkında fikirlere ve tartışmalara ilham verir. Bu etkinliğin herkes için faydalı ve verimli olacağına inanıyorum” ifadeleri ile sonlandırdı.

Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi tarafından organize edilen ve 22 Nisan’a kadar devam edecek olan “Bilim Haftası 2021” adlı kongrede, Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Sefa Ertürk ve Doç. Dr. Recep Zan da birer sunum gerçekleştirecek.