Rektörümüz 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliklerine Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Niğde Belediyesi, Üniversitemiz, Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Ömer Halisdemir Spor Lisesi tarafından organize edilen etkinliklere katıldı.

Rektörümüz ilk olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Ömer Halisdemir Spor Lisesi’nin düzenlediği etkinliklere katılım gösterdi. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Niğde protokol üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen programda Niğde protokolü ve Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, emekliye ayrılan Öğretmenlere çiçek ve teşekkür belgesi takdiminde bulundu.

Ardından Niğde Belediyesi tarafından organize edilen 24 Kasım Öğretmenler Günü fidan dikme etkinliğine katılan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, burada protokol üyeleri ile birlikte fidan dikerek bu anlamlı günün anısına geleceğe nefes oldu.

Üniversitemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Üniversitemizde ise 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları ve Öğrencileri tarafından hazırlanan “Bugünden Yarına” adlı karma sergi ile başlarken Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde Dr. Öğr. Üyesi Aysun Hamzaoğlu Birer’in Şefliğinde düzenlenen Koro Konseri ve Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Tokcan’ın “İnsana Adanmış Bir Meslek: Öğretmenlik” adlı konferansı ile devam etti.

Konser ve konferansa, Niğde Vali Vekili Cemil Kılınç, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde POMEM Müdürü Mehmet Kemal Arısoy, davetliler ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bekir Çınar programın açılışında yaptığı konuşmasına Eğitim Fakültemiz ile ilgili detaylı bilgiler vererek “İlk olarak çok yakın tarihte şehit verdiğimiz başta Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın olmak üzere Şehit Öğretmenlerimizi ve bütün şehitlerimizi minnet şükran ve rahmetle yâd etmek istiyorum” sözleri ile başladı.

Prof. Dr. Bekir Çınar “Unutmayalım ki geleceğin büyük Türkiye’si inanan yüreklerin, bükülmez bileklerin, eğilmez başların üzerine kurulacaktır” ifadeleri ile sürdürdüğü açıklamalarını, “Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tekrar kutlar, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim” diyerek noktaladı.

Eğitim Fakültemizin katkılarıyla düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinin açılışında bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu konuşmasına, “Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren eğitime gönül veren, bu yolda yılmadan mücadele eden, şu an aramızda olmayan tüm öğretmenlerimizin, ayrıca vatanını yüceltirken Şehit düşen öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadeleri ile başladı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Stanford Üniversitesi’nin hazırladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” adlı listede üniversitemizin kıymetli bilim insanlarından dokuzunun yer aldığını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, “Başöğretmen Atatürk’ün başlattığı eğitim seferberliğine başarılarımızla katkı sağlayabilmemiz, uluslararası platformlarda ülkemizi temsil edebilmemiz hepimizi son derece onurlandırmıştır. Bilimde hem ulusal hem de uluslararası birçok başarıya imza atan üniversitemizde siz kıymetli hocalarımla birlikte, geleceğimizi umutla, gayretle, bilimle, etikle inşa etmeye devam edeceğiz” ifadeleri ile açıklamalarını sürdürdü.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, öğrencilerimize hitap ettiği konuşmasının son kısmında ise şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin güzide eğitim fakültelerinden biri olan üniversitemizden, ulusal ve uluslararası standartları karşılayabilecek yetkinliklerle mezun olacaksınız. Sizden geleneklerimizi, millî değerlerimizi, kültürümüzü yeni nesillere aktaracak öğretmenler olarak geleceğimize yön vermenizi istiyoruz. Proaktif becerilere sahip bireyler, etkin vatandaşlar ve her şeyden önce iyi insanlar yetiştireceğinizden emin olarak, gelecek nesillerimizi sizlere emanet etmekten gurur duyuyorum. Sizlere Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini hatırlatmak istiyorum: “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Öğretmenler Günü’müz kutlu olsun.”

Program, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Tokcan’ın “İnsana Adanmış Bir Meslek: Öğretmenlik” adlı konferansı ile devam etti. Prof. Dr. Halil Tokcan sunumunun başında bir ülkenin gelişmiş ülke konumuna gelmesinde o ülkede uygulanan eğitim sistemi ile yakın bir ilişkisi olduğunu söyledi. Türkiye’deki Öğretmen yetiştirme sisteminin detaylı tarihçesine de değinen ve örnekler veren Prof. Dr. Halil Tokcan, Halide Nusret Zorlutuna’nın da hayatına ilişkin bilgileri program katılımcıları ile paylaştı.

“Halide Nusret’in öğretmenlik mesleğindeki tecrübelerini aktardığı hatıra kitabı olan Benim Küçük Dostlarım, adeta öğretmenlere kılavuz niteliğindedir. Halide Nusret, bu kitabında öğretmenlik mesleğinin ilkeleri konusunda tespitlerde bulunmuş, otuz üç yıl öğretmenlik mesleğiyle uğraşmış biri olarak, öğrenciler ve eğitim teşkilatı ile ilgili görüşlerine yer vermiştir” diyen Prof. Dr. Halil Tokcan, bu hatıra kitabı ile ilgili de birçok detayı etkinlikte paylaştı.

Prof. Dr. Halil Tokcan sunumunun, “Günümüz Öğretmenlerinden Bazı Kareler” kısmında ise yeni nesil Öğretmenlerin büyük fedakarlıklar ile yürüttükleri eğitim faaliyetlerine ait birçok görseli paylaştı ve konuşmasının son kısmında ise Küresel Öğretmen Ödülü’ne de değindi.

Program, günün anısına teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.