Ukrayna'nın Avrupa Güvenlik Alanına Entegrasyonunun Güncel Sorunları Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemizin paydaşları arasında yer aldığı Ukrayna'nın Avrupa Güvenlik Alanına Entegrasyonunun Güncel Sorunları adlı konferans çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Uluslararası katılımlı olarak gerçekleştirilen konferansta, Rusya ile Ukrayna arasında topyekun  savaş koşullarında Avrupa Birliği'nin krizle mücadele düzenlemesi, Ukrayna'nın AB ve NATO'ya üyelik beklentileri ve Avrupa güvenlik politikasının eğitim süreçlerine dahil edilmesinin metodolojik ilkeleri gibi konular ele alındı.

Çevrim içi programa katılan Üniversitemiz öğretim elemanı Öğr. Gör. Dr. Hilal Zorba Bayraktar, konferansta “Rusya-Ukrayna Krizinde ve Avrupa Güvenliğinde Türkiye'nin Arabulucu Rolü" konulu bir sunum yaparken; Üniversitemiz Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Şahin ise "Türk Yükseköğretiminde Uluslararası İlişkiler Lisans Programlarında Avrupa Güvenliği” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Konferans tartışma bölümünün ardından sona ererken, Üniversitelerimiz arasındaki ikili iş birliklerinin artırılarak devam edeceği belirtildi.