Üniversitemiz İlk Kez THE Asya Üniversite Sıralamasına Girdi

Üniversitemiz dünyanın en saygın uluslararası üniversite sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından yapılan 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasına ilk kez girmeyi başardı. Sıralamaya göre Üniversitemiz tüm Asya kıtasındaki yükseköğretim kurumları arasında 601+ bandında yer almayı başardı.

Türkiye’den 75 Üniversite Sıralamaya Girebildi
THE’nın Asya kıtasından 1127 üniversiteyi Araştırma Kalitesi, Endüstri, Uluslararası Çıktı, Araştırma Ortamı ve Eğitim Öğretim göstergelerine göre değerlendirdiği sıralamaya Türkiye’den 75 üniversite girebildi. Sıralamada ilk kez yer alan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında ise ilk 50 içindeki yerini korudu.

“32 Yıllık Tarihimizde İlk Defa Dünya ve Ardından Asya Sıralamalarında Yer Almak Bizi Mutlu Etti”
Konuyla ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Üniversitemizin 32 yıllık tarihinde ilk kez dünyanın en saygın kuruluşu THE’nın Dünya Üniversite Sıralamasında yer almasının ardından şimdi de aynı kuruluşun Asya Üniversite Sıralamasına ilk kez girebilmeyi başarmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu ve çalışmalarımızın meyvelerini birer birer toplamanın çok mutluluk verici olduğunu kaydetti.

“Ciddi Çalışmalarla Topladığımız Veriler, Üniversitemizi Daha da Üst Sıralara Taşıyacaktır”
Özellikle son iki yıllık süreçte ciddiyet ve kararlılıkla yürütülen çalışmalarla birçok alana ilişkin toplanan verilerin bundan sonraki sıralamalarda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini daha üst sıralara taşıyacağını belirten Rektörümüz Uslu, ayrıca konuşmasının devamında “Bu kararlılıkla araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek ve inanıyorum ki Üniversitemiz dünya sıralamalarında hak ettiği üst sıralarda yerini alacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Yakın Zamanda QS ve ARWU’nun Sıralamalarında da Yerimizi Alacağız”
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak uluslararası düzeyde marka değerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızın sürdüğünü ve bu çerçevede Üniversitemizin bir uluslararasılaşma modeli olduğunu belirten Rektörümüz Uslu, “Bundan sonraki süreçlerde de Üniversitemizin QS ve ARWU gibi dünyada prestijli diğer kuruluşların sıralamalarında da yer alma hedeflerimizi en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.” dedi.

Rektörümüz son olarak bu başarıda emeği geçen tüm Üniversitemiz akademisyenlerine ve idari personeline teşekkür etti.