Üniversitemizde Ana Arı Dağıtım Programı Düzenlendi

Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde Çiftçi Eğitim Koordinatörlüğü ile Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliğinde düzenlenen “Ana Arı Dağıtım Programında” ilimizden 10 üreticimize toplam 50 adet kaliteli ve bölge koşullarına uygun ana arı dağıtımı yapıldı.

Programa Niğde Valisi Cahit Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol, Bor İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıza Özkan, Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu ve ilimiz genelinde faaliyet gösteren arıcılar katıldı.

“NÖHÜ İlimizin Arıcılık Potansiyelinin Artırılmasına Her Zaman Katkı Veriyor”
Programda konuşma yapan Vali Cahit Çelik, Niğde’de aracılık alanında 385 üreticinin olduğunu ve bu potansiyelin daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini belirtti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin bu potansiyelin artırılmasına her zaman katkı verdiğini vurgulayan Vali Çelik, Türkiye’de bir yılda 9 milyon ana arı ihtiyacının bulunduğunu ve ilimiz özelinde ise bu sayının 23 binin üzerinde olduğunu belirtti. Vali Çelik ayrıca konuşmasında “Üreticilerimizin daha kaliteli ve verimli üretim yapmaları için ana arıların üretilerek arıcılarımıza dağıtılması gerekiyor. Biz de İl Özel İdare, KOP ve Ahiler Kalkınma Ajansı olarak bu konuda üreticilerimize her türlü vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“Bölgemizde Arıcılık Yapan 10 Arıcımıza 50 Adet Ana Arı Dağıttık”
Programda bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Üniversitemiz Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Çiftçi Eğitim Koordinatörlüğü ile Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliğinde düzenlenen programımız kapsamında ilimizden 10 üreticimize 50 adet ana arı dağıtımının yapıldığını ifade etti. Üniversitemizin birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da bölgesel kalkınma odaklı faaliyetlerini artırarak sürdüreceğini vurgulayan Rektör Uslu, Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizi ana arı üretim merkezi haline getirmeyi amaçladığımızı belirtti.

Rektörümüz, son olarak tarım alanındaki projelerimize destek veren Niğde Valiliğimize, Ahiler Kalkınma Ajansı’na ve programımızda emeği geçen Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu ile tüm personelimize teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Niğde'nin Ana Arı Yetiştiriciliğinde Öne Çıkması Mümkün”
Programda konuşan Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, merkezin kuruluşundan bu yana bölgesel sorunlara odaklandıklarını belirtti. Niğde'de arıcılığa öncelik verdiklerini ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte yaklaşık dört aydır arı ve ana arı yetiştiriciliği eğitimi düzenlediklerini ifade eden Şekeroğlu, bu eğitimler sonucunda katılımcıların ana arı üretimi yapabileceğini belirtti. Üreticilere ana arı dağıtarak arıcılıkta verimliliği artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Şekeroğlu, ayrıca Merkezimize yıllık bütçe sağlanması durumunda Niğde'nin ana arı yetiştiriciliğinde daha fazla öne çıkacağını dile getirdi. Şekeroğlu konuşmasını desteklerinden dolayı Niğde Valisi Cahit Çelik ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkür ederek sonlandırdı.

Program ana arı dağıtımı ve günün anısına çekilen toplu fotoğrafla son buldu.